Meizu Zero. Pierwszy smartfon bez. portów i przycisków

Choć minimalizm jest bez wątpienia wiodącym trendem nie tylko na rynku smartfonów, to nikt jak dotąd nie wprowadził go w życie tak dosłownie, jak Meizu.

Na przełomie wieków producenci telefonów komórkowych prześcigali się w tym, komu uda się zrobić jak najmniejsze i jednocześnie najbardziej poręczne urządzenie. Później trend się odwrócił i w epoce smartfonów kluczowe stało się zaoferowanie potencjalnym klientom jak największych ekranów. Gdy ekrany urosły, zaczęto się starać, aby okalające je ramki były jak najcieńsze. Innym elementem ewolucji telefonów stało się eliminowanie portów – jak dotąd dotyczyło to głównie tego słuchawkowego, ale firma Meizu postanowiła pójść na całość.

Model Zero nie posiada żadnych portów

Inżynierowie z chińskiej firmy stwierdzili bowiem, że użytkownicy smartfonów nie potrzebują nie tylko złącza słuchawkowego, ale także tego do ładowania, a także fizycznych przycisków. Te ostatnie zostały w Meizu Zero zastąpione przez wirtualne, a smartfon ma być ładowany wyłącznie bezprzewodowo. Co więcej – urządzenie nie posiada slotu na kartę SIM, a zamiast tego obsługuje standard eSIM.

Meizu ZeroMeizu Zero Meizu

Czy rynek jest gotowy na takie rozwiązanie?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Żeby było ciekawiej, nie jest tego pewny również sam producent, który planuje uruchomić kampanię crowdfundingową, aby sprawdzić, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyć się to nowatorskie podejście. Bo jeśli chodzi o specyfikację, to nie ma się czym martwić – ta jest zgodna z obecnie przyjętymi standardami. Wyświetlacz to 5,99-calowy ekran OLED o rozdzielczości Full HD+, procesor to 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 845 (Snapdragon 855 w późniejszej wersji), wspomagany 6 lub 8 gigabajtami pamięci RAM. Nie wiadomo, czy Meizu Zero trafi na inne rynki, niż rodzimy chiński.

Więcej o: