PlayStation Classic. Sony prezentuje miniaturową wersję PSOne!

Sony wreszcie dostrzegło potencjał drzemiący w ich własnej historii. 3 grudnia 2018 roku w sprzedaży pojawi się PlayStation Classic - miniaturowa wersja słynnego "szaraka", odpowiednio przystosowana do współczesnych czasów, z 20 grami na pokładzie.

Przemysł gier komputerowych ma się dobrze jak nigdy, ale nie jest to jedynie zasługa najnowszych produkcji – firmy zarabiają także dzięki różnym produktom spod szyldu „retro”. Gdy Nintendo wprowadziło do sprzedaży miniaturową wersję słynnego NES-a, graczy ogarnął prawdziwy szał – konsolka zniknęła z półek sklepowych tak szybko, że sklepy zaczęły prowadzić zapisy na kolejne zamówienia. Niedługo po NESie Mini Nintendo zaprezentowało analogiczną wersję SNES-a, a śladem japońskiej firmy podążyła także Sega, ale ze znacznie gorszym skutkiem. Kwestią czasu było, aż drogą wytyczoną przez Nintendo podąży Sony.

PlayStation Classic, czyli PSX w nowej odsłonie

I tak właśnie się stało. Firma Sony zapowiedziała, że niebawem (a konkretnie – 3 grudnia 2018 roku) do sprzedaży trafi PlayStation Classic. Pomysł na konsolę jest praktycznie identyczny z tym zaprezentowanym przez Nintendo, jednak z kilkoma różnicami. PlayStation Classic jest o niemal połowę (dokładnie o 45%) mniejsze od swojego protoplasty, a co za tym idzie nie posiada napędu CD. Identycznie jak w przypadku NES-a Mini, będzie można grać w gry, które zostaną umieszczone na urządzeniu przez producenta. Ma ich być 20, jednak jak dotąd ujawniono jedynie 5 z nich. Są to: Tekken 3, Final Fantasy VII, Wild Arms, Ridge Racer Type 4 i Jumping Flash. Kolejne z nich mają zostać ujawnione niebawem, jednak dla wielu ludzi z rozrzewnieniem wspominających pierwsze PlayStation obecność Tekkena 3 i FF7 jest argumentem przemawiającym za zakupem PS Classic.

 

Bardzo cieszy wiadomość, że zestaw będzie zawierał nie jeden, a dwa kontrolery – wierne kopie pierwotnych padów do PSX. Trochę szkoda, że nie postawiono na wersje z gałkami analogowymi, czyli na pierwsze DualShocki, ale te zapewne podniosłyby cenę zestawu. A skoro już mówimy o cenie… Wiemy już, ile PlayStation Classic będzie kosztować w Polsce – konsola została wyceniona na 449 złotych. Porównując do NES-a Mini – trochę sporo, jednak jeśli do wymienionych wcześniej tytułów dołączy chociażby Metal Gear Solid i Gran Turismo, to sprzęt Sony z pewnością znajdzie wielu nabywców.

Więcej o: