Zapomnijcie o składanych smartfonach. Oto składany laptop!

Podczas targów CES 2020 firma Lenovo zaprezentowała komputer oznaczony jako ThinkPad X1 Fold. To laptop wyposażony w giętki, składany ekran.

Samsung co prawda nie był pierwszą firmą, która pokazała światu składanego smartfona (wcześniej zrobiła to firma Royole, której produkt stał się potem... Escobarem), ale wywołał tym krokiem spore poruszenie w branży. No bo skoro na takie posunięcie decyduje się jeden z największych graczy, to chyba wie co robi? Galaxy Fold trudno jednak nazwać sukcesem - sprzęt zaliczył falstart (wyświetlacz w pierwotnej wersji odkształcał się od praktycznie każdego dotknięcia), a gdy już w poprawionej formie trafił do sprzedaży, to wysoka cena sprawiła, że klienci jakoś nie rzucili się do sklepów. 

Lenovo ThinkPad X1 Fold – laptop ze składanym ekranem 

I choć wspomniany Galaxy Fold nie ma zbyt wielu konkurentów poza Motorolą Razr (Huawei Mate X nie trafił do Europy), co może dowodzić, że trend składanych urządzeń nie jest szczególnie przyszłościowy, to jednak firma Lenovo postanowiła pójść o krok dalej i pokazać światu komputer ze składanym ekranem. Sprzęt nazywa się ThinkPad X1 Fold i jest laptopem. Od standardowych sprzętów tego rodzaju różni się jednak tym, że posiada ekran w miejscu, gdzie inne laptopy mają klawiaturę. 

 

Ekran ThinkPada posiada przekątną 13,3 cala o proporcjach 4 : 3. Gdy rozłoży się go pod takim kątem, jak zwykłego laptopa, to sprzęt od Lenovo tak właśnie działa. Oczywiście z tą różnicą, że klawiatura jest wirtualna. Po całkowitym rozłożeniu otrzymujemy duży tablet. Jeśli chodzi o specyfikację, to ta niestety nie została podana. Wiadomo, że całość będzie działać pod kontrolą Windowsa, a procesor będzie pochodził od Intela.  

Jeden z przedstawicieli Lenovo przyznał, że prace nad komputerem ze składanym ekranem trwały od kilku lat: 

Badania nad ekranami tego typu rozpoczęliśmy w 2015 roku – nad ich rozmiarami, użytecznością i ogólną przydatnością dla użytkownika.  

A co z trwałością takiego rozwiązania? Firma twierdzi, że sprzęt powinien wytrzymać około 30 tysięcy złożeń i rozłożeń, co przekłada się na około cztery lata standardowego użytkowania - tyle, ile innych przedstawicieli linii ThinkPad. Komputer ma być oferowany razem z klawiaturą Bluetooth oraz trackpadem, do którego użytkownicy komputerów z tej serii zdążyli się przyzwyczaić. Jeśli zaś chodzi o ceny sprzętu, to te mają się zaczynać od 2499 dolarów.  

Więcej o: