Buty z "Powrotu do przyszłości" mogą być twoje. Za cenę dobrego samochodu

Nike Air Mag, czyli samowiążący się model butów, które nosił Marty McFly w drugiej części "Powrotu do przyszłości" stały się przedmiotem pożądania sneakerhedów. Teraz znów pojawiły się w sprzedaży, ale cena może przyprawić co najmniej o zawrót głowy.

Nike w swojej historii wyprodukował wiele modeli butów, które z różnych powodów są określane mianem kultowych, ale model Air Mag zajmuje w niej szczególne miejsce. Projektując je w latach osiemdziesiątych Tinker Hatfield mógł zaprezentować swoją wizję butów, które będą powszechnym widokiem na ulicach 30 lat później. I choć nie do końca udało mu się przewidzieć przyszłość, to futurystycznie wyglądające buty zapragnął mieć każdy sneakerhead (nawet, jeśli wówczas takie słowo jeszcze nie istniało).

Nike Air Mag - buty z „Powrotu do przyszłości”

Zdobycie tych butów nigdy nie było łatwe. Po raz pierwszy trafiły do sprzedaży w 2011 roku w liczbie 1500 par, a całkowity dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na fundację Michaela J. Foxa zajmującą się badaniami w obszarze przeciwdziałania chorobie Parkinsona. W ten sposób udało się zebrać 4,7 miliona dolarów. I choć buty wyglądały identycznie jak te z filmu, to nie były wyposażone w automatyczne „sznurowadła”. System ten trafił dopiero do modelu z roku 2015 – firma Nike stworzyła wówczas 89 par – aby móc wziąć udział w próbie zakupu, trzeba było zapłacić 10 dolarów.

Nike Air MagNike Air Mag Farfetch.com

Choć Nike Air Mag nie są już dostępne, to czasem pojawiają się w sprzedaży. Dwie pary (w rozmiarach 11 i 12) pojawiły się niedawno w sklepie farfetch.com. Z opisu wynika, że pochodzą ze wspomnianej wyżej edycji z 2011 roku. Od tamtego czasu ich cena jednak znacząco wzrosła – obecnie są wycenione na ponad 180 tysięcy złotych.

Ile kosztują najdroższe sneakersy na świecie?

I choć cenę wspomnianą wyżej trudno określić inaczej, niż mianem absurdalnej, to butom z „Powrotu do przyszłości” i tak sporo brakuje do miana najdroższych sneakersów w historii. Należy ono do modelu Solid Gold OVO x Air Jordan. Buty zostały stworzone przez amerykańskiego artystę Matthew Sennę, który pokrył warstwą złota klasyczne Jordany. Efekt imponujący, ale mający wpływ na użyteczność – po takim zabiegu każdy z butów ważył ponad 22 kilogramy. Oba z nich trafiły w ręce piosenkarza Drake’a, który zapłacił za nie 2 miliony dolarów.

 
Więcej o: