Jak się witać z koleżankami z pracy?

Z kolegami z pracy witamy się uściskiem dłoni. A z koleżankami?

Z kolegami z pracy witamy się uściskiem dłoni. A z koleżankami? (fot. Shutterstock)

Gdy wchodzę do biura, witam się po kolei z mężczyznami uściskiem dłoni, a paniom mówię tylko: "Dzień dobry". Dziwnie się z tym czuję, ale całowanie kobiet na przywitanie wydaje mi się zbytnią poufałością, a gdy podaję im dłoń, panie z kolei wydają się na to nieprzygotowane. Co robić?

Odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety:

Dobrze, że pan napisał. Panie często wspominają o podobnych sytuacjach i nie są najszczęśliwsze. Zasady precedencji, czyli pierwszeństwa, regulują kolejność, jaka występuje m.in. przy powitaniach – kto pierwszy mówi „dzień dobry” albo kto pierwszy wyciąga dłoń podczas powitań.


W sytuacjach zawodowych nie ma znaczenia płeć ani wiek, liczą się ranga i długość stażu – czyli rękę jako pierwszy może wyciągać młody chłopak do starszej kobiety, jeżeli jest jej przełożonym. Inaczej będzie wyglądała ta sama sytuacja, gdy spotkają się na gruncie prywatnym, nie znając się z pracy; wtedy to starsza kobieta ma przywilej wyciągnięcia dłoni jako pierwsza. Załóżmy, że w pracy wszyscy jesteśmy równi rangą albo nasza kultura organizacyjna nie skupia się mocno na stanowiskach, długości stażu, co czasem jest wygodniejsze. Wtedy i tak nie można tracić czujności, gdy spotkamy się z osobami spoza naszej organizacji, w innych firmach wspomniane zasady mogą być rygorystycznie przestrzegane.


Wracając do grupy z pracy – jesteśmy równi. Koleżanki i koledzy witają się zazwyczaj swobodnie, stosując zasady etykiety towarzyskiej. Faktycznie całowanie w dłoń, o którym pan wspomina, nie jest formułą, którą stosowałbym w pracy (ew. jeśli ktoś lubi, może to robić w sytuacjach towarzyskich, ale również z kilkoma obostrzeniami, niemniej nie o nich dzisiaj).


Powitanie z koleżanką w pracy może wyglądać w następujący sposób.

Sytuacja 1.:

podchodzę, mówię „cześć” i czekam na reakcję; jeżeli znajoma wyciąga dłoń, chwytam, jeżeli nie, na siłę nic nie robię.

Sytuacja 2.:

podchodzę do grupy, w której są koleżanki i koledzy; jeżeli koleżanki są bliżej mnie, zaczynam powitanie od nich, podchodzę, czekam na reakcję; jeżeli takowej nie ma, przechodzę dalej.

Sytuacja 3.:

podchodzę do mieszanej grupy, mężczyźni są bliżej mnie, nie mam tego komfortu, by najpierw przywitać się z koleżankami jako pierwszymi, i witam się z każdym po kolei; koleżankom daję ułamek sekundy na to, by same wybrały formę powitania. A panie, no cóż, jak nie mają nic przeciwko, to powinny pierwsze wyciągać dłoń, żeby panowie nie czuli się skonsternowani. Ale panowie nie powinni ich pomijać.

Zobacz także
 • Haker na twym haku - jak bronić się przed złodziejami informacji? Haker na twym haku - jak bronić się przed złodziejami informacji?
 • Pierwsza w Europie podniebna galeria sztuki powstała na konstrukcji wieżowca The Warsaw HUB Pierwsza w Europie podniebna galeria sztuki powstała na konstrukcji wieżowca The Warsaw HUB
 • Maciej Kwiatkowski - on dał ruchy Geraltowi To on dał ruchy Geraltowi - wywiad z Maciejem Kwiatkowskim
Komentarze (2)
Jak się witać z koleżankami z pracy?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: gość

  Oceniono 1 raz 1

  Czy naprawdę prostactwo wzięło już wszystko?Poczytajcie Kamyczka,jeżeli jeszcze umiecie czytać.Nigdy mężczyzna nie "pcha łapy" do kobiety bo to ona pierwsza wyciąga(bądź nie) rękę do witania.

 • avatar

  Gość: Health Resort & Medical SPA Panorama Morska

  0

  Jako psycholog pracujący w www.panorama-morska.pl uważam, że wszystko zależy od stopnia koleżeństwa w grupie - jeśli utrzymujemy kontakty sformalizowane (mówimy sobie "dzień dobry", jesteśmy na "pan i pani"), powinniśmy podać rękę kobiecie z nami pracującej. Jeśli natomiast kontakt z pracownicą nie jest aż tak sformalizowany (witamy się słowem "cześć", mówimy sobie na "Ty") to podanie ręki koleżance na przywitanie w takiej sytuacji nie jest konieczne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy