Gdzie odbędzie się olimpiada w 2020 i 2024 roku?

Pomimo że Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro jeszcze trwają, niektórzy już zaczynają myśleć o tym, jak będą wyglądały kolejne edycje igrzysk.

Komitet olimpijski już w 2013 roku zdecydował, że za 4 lata Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Japonii, dokładnie w Tokio.

Japończycy wybrali już nawet logo. Zaprojektował je Asao Tokolo. Widać na nim tradycyjną japońską kratkę - "ichimatsu moyo" - w kolorze indygo. Artysta stworzył dwa wzory, które składają się w takich samych elementów. Ma to symbolizować różnorodność, która łączy się w jedność. Ma także przypominać, że wszyscy jesteśmy sobie równi.

 

Kto będzie organizatorem olimpiady w 2024?

To, gdzie będą się zmagać sportowcy z całego świata w 2024 roku, nie jest jeszcze pewne. Jest jednak kilka faworytów.

Wiele osób podejrzewa, że gospodarzem olimpiady w 2024 roku może być Los Angeles. Na liście miejsc, które ubiegają się o funkcję organizatora znalazły się również Rzym, Paryż i Budapeszt. Zwycięzcę poznamy jednak dopiero we wrześniu 2017 roku. Zostanie on wyłoniony podczas posiedzenia komitetu olimpijskiego w Peru na drodze głosowania.

Los Angeles ma największe szanse, ponieważ władze miasta poinformowały, że już w tym momencie są gotowi na przyjęcie sportowców i kibiców. Jeśli kalifornijskie miasto zostanie organizatorem igrzysk, budowa nowych wiosek olimpijskich i stadionów nie będzie konieczna - będzie można skorzystać z tego co już jest. To przekonuje komisję. Jej członkowie powiedzieli, że Miasto Aniołów to bardzo "dobra i pewna oferta".

Komisja twierdzi, że reszta miast ma o wiele większe problemy. Rzym z finansami, Paryż z bezpieczeństwem, a Budapeszt musiałby zaczynać wszystko od nowa (na Węgrzech nigdy nie organizowano jeszcze igrzysk).

O kandydaturze myślały także władze Hamburga, ale mieszkańcy Niemiec nie byli entuzjastycznie nastawieni do pomysłu. Wniosek został wycofany.

Więcej o: