"1983" - zobacz zwiastun pierwszej polskiej produkcji dla Netfliksa

Robert Wieckiewicz. '1983', pierwszy polski serial Netfliksa

Robert Wieckiewicz. '1983', pierwszy polski serial Netfliksa (Krzysztof Wiktor / Netflix)

Wygląda na to, że po latach posuchy nareszcie nadszedł dobry okres dla polskich seriali. 30 listopada na platformę Netflix trafi "1983" - serial z Robertem Więckiewiczem w roli głównej, za którego reżyserię odpowiada między innymi Agnieszka Holland.

Po Showmaksie („Rojst”) i HBO GO („Ślepnąc od świateł”) przyszedł czas także na Netfliksa. Już niebawem na platformę trafi serial „1983” – i trzeba przyznać, że jego założenia są co najmniej intrygujące. Według zapowiedzi twórców, jest to „trzymaja?cy w napie?ciu thriller konspiracyjny, wielowątkowa opowieść o alternatywnej rzeczywistości i Polsce z roku 2003”.

 

„1983” – o czym opowie pierwszy polski serial dla Netfliksa?

Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

„1983” – twórcy i obsada

W rolach głównych występują Maciej Musiał i Robert Więckiewicz. W znakomitej obsadzie znaleźli się także Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus oraz Ewa Błaszczyk.

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Za produkcję odpowiadają firmy The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu są Frank Marshall (Jurassic World, Jason Bourne) i Robert Zotnowski (House of Cards) ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland. Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

ZOBACZ WIDEO

Zobacz także
  • Mój pierwszy raz: pedikiur Mój pierwszy raz: pedikiur
  • El Clasico w kinach Helios El Clasico w kinie
  • Najdłuższy most na świecie łączy Zhuhai, Makau i Hong Kong Najdłuższy most świata oficjalnie otwarty
Skomentuj:
"1983" - zobacz zwiastun pierwszej polskiej produkcji dla Netfliksa
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy