Który rok był najgorszy w historii Europy?

Naukowcy z Uniwerstytetu Harvarda wskazali, który ich zdaniem rok w historii Europy był najgorszy dla jej mieszkańców. I trzeba przyznać, że wybór okazał się dość zaskakujący.

W historii Europy nie brakuje momentów, które okazały się tragiczne lub brzemienne w skutkach dla jej mieszkańców. Wymienić można chociażby rok 1349, kiedy na Starym Kontynencie szalała epidemia dżumy, nazwana „czarną śmiercią”, 1918, w którym wciąż trwały walki w ramach pierwszej wojny światowej, a swoje żniwo zaczynała zbierać grypa hiszpanka, a także 1618, gdy wybuchła tragiczna w skutki wojna trzydziestoletnia.

Zdaniem mediewisty Michaela McCormicka z Uniwersytetu Harvarda najgorszy rok dla Europy wydarzył się sporo wcześniej przed każdym z wyżej wymienionych. Historyk powiedział:

„536 rok był początkiem jednego z najgorszych okresów w historii, jeśli nie najgorszym rokiem w ogóle.”

Dlaczego rok 536 był najgorszym w historii Europy?

Nawet jeśli ktoś był niezwykle uważny na lekcjach historii, to rok 536 raczej nie przywoła w nim żadnych konkretnych skojarzeń. Co zatem wtedy się stało? Otóż tego roku nad Europą – oraz sporą częścią Azji – roztoczyła się mgła, która w znacznym stopniu ograniczyła docieranie do Ziemi światła słonecznego. Trwało to aż 18 miesięcy i oczywiście nie uszło uwadze ówczesnych historyków. Prokopiusz z Cezarei napisał, że „Słońce dawało jedynie czwartą część światła i nie rozjaśniało mroku niczym księżyc przez cały rok”. Było to spowodowane erupcją jednego z wulkanów na Islandii.

Średnia temperatura w lecie spadła o 1,5-2,5 stopnia i zapoczątkowała najzimniejszą dekadę od ponad 2000 lat. Przełożyło się to rzecz jasna na niezwykle skromne zbiory z upraw. Jakby tego było mało, w 540 roku wulkan wybuchł po raz drugi, a temperatury znów spadły o ponad 2 stopnie. Rok później przez kontynent przetoczyła się plaga dżumy, nazwana później justyniańską (cierpiał na nią ówczesny władca Bizancjum Justynian I, chociaż dla niego samego nie okazała się śmiertelna), która pochłonęła życie od 35 do 55% mieszkańców kontynentu.

McCormick do wniosku o najgorszym roku doszedł nie tylko dzięki doniesieniom historyków, ale także dzięki analizie lodu ze szwajcarskiego lodowca. To właśnie te badania pozwoliły ustalić, że nieurodzaj, klęski głodu oraz epidemia dżumy były efektem erupcji islandzkiego wulkanu. Skutki tych wydarzeń były odczuwalne w Europie jeszcze przez wiele lat – uważa się, że sytuacja na kontynencie zaczęła się poprawiać dopiero po około wieku.

Więcej o: