Nigdy nie zapłacono więcej za dzieło żyjącego artysty. David Hockney rekordzistą

Portret artysty (basen z dwiema postaciami)

Portret artysty (basen z dwiema postaciami) (David Hockney)

10 minut trwała aukcja, dzięki której zanotowano nowy rekord świata - dzieło brytyjskiego artysty Davida Hockneya zostało sprzedane za 90,3 milionów dolarów. To największa suma, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło żyjącego artysty.

Rekordowa aukcja odbyła się 15 listopada w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku (tym samym, w którym sprzedano dzieło Tamary Łempickiej). Jej przedmiotem był spory (3,05 na 2,13 metra) obraz Davida Hockneya zatytułowany „Portret artysty (basen z dwiema postaciami)". Dzieło, na którym widzimy mężczyznę stojącego nad brzegiem basenu i obserwującego pływającą w nim postać jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w dorobku Anglika. Przebieg aukcji można zobaczyć na filmie poniżej – ostatecznie zwyciężyła w niej oferta w wysokości ponad 90 milionów dolarów, czyli aż 340 milionów złotych.

 

Osoba, która zdecydowała się na zakup „Portretu artysty” znacząco podniosła poprzeczkę w rywalizacji o najdroższe dzieło żyjącego artysty. Wcześniej ten tytuł należał do rzeźby kontrowersyjnego Amerykanina Jeffa Koonsa – jego „Balonowy pies” został sprzedany przez Christie’s w 2013 roku za 58,4 milionów dolarów.

ZOBACZ WIDEO

Zobacz także
  • Haker na twym haku - jak bronić się przed złodziejami informacji? Haker na twym haku - jak bronić się przed złodziejami informacji?
  • Pierwsza w Europie podniebna galeria sztuki powstała na konstrukcji wieżowca The Warsaw HUB Pierwsza w Europie podniebna galeria sztuki powstała na konstrukcji wieżowca The Warsaw HUB
  • Maciej Kwiatkowski - on dał ruchy Geraltowi To on dał ruchy Geraltowi - wywiad z Maciejem Kwiatkowskim

Polecamy