Polacy stworzyli algorytm, który zmienia filmy w komiksy

Comixify to narzędzie, które umożliwia tworzenie komiksów na podstawie filmów

Comixify to narzędzie, które umożliwia tworzenie komiksów na podstawie filmów (Comixify)

Dzieło studentów Politechniki Warszawskiej niemal od razu po opublikowaniu wzbudziło zainteresowanie producentów filmowych i wydawców komiksów na całym świecie.

To, co robi Comixify – bo tak zostało nazwane omawiane narzędzie – teoretycznie wydaje się proste. Na odpowiedniej stronie (LINK) wrzucamy film (którego wielkość na ten moment nie może przekraczać 50 megabajtów), a po chwili otrzymujemy obrazek stylizowany na komiks. Wszystko jednak tkwi w szczegółach. Bo skąd algorytm wie, które z klatek są istotne i zasługują na wyróżnienie?

Za wybór klatek odpowiada metoda uczenia ze wzmocnieniem (reinforcement learning). Kolejnym etapem jest nadaniem klatkom „komiksowego” wyglądu, co jest zasługą uczenia maszynowego, a konkretniej generatywnego modelu sieci neuronowych typu GAN.

 

Za stworzenie Comixify odpowiada trzech studentów Politechniki Warszawskiej: Maciej Pęśko, Adam Svystun oraz Paweł Andruszkiewicz i dwójka opiekunów naukowych: Przemysław Rokita i Tomasz Trzciński.

Na stronie Politechniki Warszawskiej możemy przeczytać:

Publikacja naukowa opisująca algorytm ukazała się w Internecie 12 grudnia 2018 roku i z miejsca wywołała falę zainteresowania od Japonii, przez Australię, Indie, Francję, po Stany Zjednoczone. W tym czasie strona Comixify zanotowała ponad 140 tysięcy wejść, wygenerowano na niej kilkanaście tysięcy komiksów, a twórcy otrzymali liczne wiadomości od zainteresowanych rozwiązaniem producentów filmowych oraz wydawców komiksów z Europy i Stanów Zjednoczonych.
Nasi badacze chcą dalej pracować nad projektem, rozszerzając go o nowe funkcjonalności: generowanie kolejnych layoutów oraz rozpoznawanie głosu, które umożliwi dodawanie do obrazów także tekstu. Odpowiadając na międzynarodowe zainteresowanie, szukają również możliwości finansowania dalszych prac.

ZOBACZ WIDEO

Zobacz także
  • Suunto 5 - nowy zegarek dla aktywnych już w sprzedaży Suunto 5 - nowy zegarek dla aktywnych już w sprzedaży
  • Kręte drogi Czarnogóry. Samochodem po Czarnogórze
  • Widok na operę w Odessie z portem w tle. Top 10 atrakcji: Odessa

Polecamy