Moda na retro robi swoje. Kasety magnetofonowe sprzedają się coraz lepiej

Nośnik, który przez ogromną większość melomanów został jakiś czas temu bez żalu pożegnany, wraca. I chociaż trudno mówić o tak wielkiej eksplozji popularności jak w przypadku winyli, to nie da się ukryć, że sprzedaż kaset rośnie w sporym tempie.

Tym, którzy dorastali w latach dziewięćdziesiątych i wcześniej, nie trzeba dużo mówić o zaletach i wadach kaset magnetofonowych. Gwoli przypomnienia – kasety zawdzięczały swoją popularność głównie niskiej cenie i mobilności. Muzyki można było słuchać zarówno na odtwarzaczach domowych, jak i przenośnych. Na tym jednak zalety kaset się kończyły – jakość dźwięku znacząco odbiegała od tej na CD, do tego same nośniki były dość podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Kaseta wraca do łask

Siła nostalgii robi jednak swoje. Popularność naładowanych retroklimatem filmów i seriali, takich jak chociażby „Strażnicy galaktyki” oraz „Stranger things” sprawiła, że sprzedaż kaset mocno skoczyła do góry. W samych Stanach Zjednoczonych w 2018 roku sprzedano ponad 219 tysięcy kaset, co oznacza wzrost o 23% względem roku 2017, w którym z kolei sprzedaż kaset była o 35% lepsza niż w 2016. Rekordowy pod tym względem był rok 1994 – nabywców znalazło wówczas 246 milionów kaset magnetofonowych. O powtórzeniu tego wyniku nie ma co marzyć, ale w erze streamingu ponad 200 tysięcy robi zdecydowanie dobre wrażenie.

 

Na pierwszych dwóch miejscach listy najpopularniejszych albumów na kasetach znalazły się ścieżki dźwiękowe do wspomnianych „Strażników galaktyki” – „Awesome mix vol. 1” sprzedano w 24 tysiącach sztuk, natomiast „Vol. 2” w 19 tysiącach. Na kolejnych miejscach znalazł się album „Trench” grupy Twenty One Pilots, ścieżka dźwiękowa do „Stranger things”, reedycja „...baby one more time” Britney Spears, a także albumy Guns N’ Roses, Metalliki i Elvisa Presleya.

Więcej o:
Komentarze (5)
Moda na retro robi swoje. Kasety magnetofonowe sprzedają się coraz lepiej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: revox

  Oceniono 1 raz 1

  Jakość odbiegała od CD? Chyba ktoś tu dobrze nagranej kasety nie słuchał.

 • Gość: Technincs

  0

  Jakość nie odbiega od CD przy odpowiednim sprzęcie i oczywiście samej kasety. Pozostaje współczuć niewiedzy o możliwościach jakie dają dobre magnetofony.

 • Gość: Vito

  0

  200 tysiecy kaset NIE robi zadnego wrazenia,to jest praktycznie zero ,biznesowo na garnicy oplacalnosci.Nic nigdy nie umiera do konca.probowano reanimowac gramofony iglowe,wciaz sa maniacy ,placacy z alampowe wzmacniacze,ale to jest margines marginesu a wlasnie za moment odejda w przeszlsoc takze i plyty,bo po co dzis komu napedy mechaniczne,gdy mamy juz pamieci o kolosalnej pojemnosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX