Wódka nie ma sobie równych - przynajmniej na polskiej Wikipedii

Ogłoszono wyniki konkursu "Wolna Polska-Wolna Wiedza", zorganizowanego przez stowarzyszenie Wikimedia Polska z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polegał on na "rozbudowie artykułów w Wikipedii, tak, aby ich jakość merytoryczna była na jak najwyższym poziomie."

Zadaniem uczestników konkursu – który rozpoczął się pod koniec września 2018 roku – była praca nad poprawą jakości haseł należących do tak zwanego Kanonu Polskiej Wikipedii, zawierającego około 1500 terminów najważniejszych dla Polski i Polaków. Wikipedyści pracowali w pocie czoła przez dwa miesiące (od początku października do końca listopada 2018). Do ścisłego finału zakwalifikowano 8 haseł – wstępnej selekcji dokonało grono wikipedystów, a ostatecznych zwycięzców wyłoniło Jury w składzie: Edwin Bendyk, Paweł Cywiński, Piotr M.A. Cywiński, Anna Herbich-Zychowicz, Dariusz Jemielniak, Jacek Kołtan, Radosław Kotarski, Justyna Suchecka, Jakub Wygnański.

I tak najlepszym hasłem na polskiej Wikipedii została… Wódka! Jak czytamy w uzasadnieniu:

Jej rys historyczny, aspekty prawne, technologia produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze – hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami.

Trudno się nie zgodzić – wchodząc na stronę wódki na wikipedii widać, mówiąc kolokwialnie, „napracowanko”:

Fragment artykułu o wódce na WikipediiFragment artykułu o wódce na Wikipedii Wikipedia

Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie!

– mówi prof. Dariusz Jemielniak, jeden z jurorów konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza.

Na drugim miejscu znalazło się hasło „polska szkoła filmowa”, a na trzecim – „orzeł bielik” (a właściwie „bielik”). Partnerami konkursu byli: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Uniwersytet Wrocławski.

Więcej o: