Wódka nie ma sobie równych - przynajmniej na polskiej Wikipedii

Picie mocno zmrożonej wódki to zdaniem ekspertów nie najlepszy pomysł.

Picie mocno zmrożonej wódki to zdaniem ekspertów nie najlepszy pomysł. (Fot. Shutterstock)

Ogłoszono wyniki konkursu "Wolna Polska-Wolna Wiedza", zorganizowanego przez stowarzyszenie Wikimedia Polska z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polegał on na "rozbudowie artykułów w Wikipedii, tak, aby ich jakość merytoryczna była na jak najwyższym poziomie."

Zadaniem uczestników konkursu – który rozpoczął się pod koniec września 2018 roku – była praca nad poprawą jakości haseł należących do tak zwanego Kanonu Polskiej Wikipedii, zawierającego około 1500 terminów najważniejszych dla Polski i Polaków. Wikipedyści pracowali w pocie czoła przez dwa miesiące (od początku października do końca listopada 2018). Do ścisłego finału zakwalifikowano 8 haseł – wstępnej selekcji dokonało grono wikipedystów, a ostatecznych zwycięzców wyłoniło Jury w składzie: Edwin Bendyk, Paweł Cywiński, Piotr M.A. Cywiński, Anna Herbich-Zychowicz, Dariusz Jemielniak, Jacek Kołtan, Radosław Kotarski, Justyna Suchecka, Jakub Wygnański.

I tak najlepszym hasłem na polskiej Wikipedii została… Wódka! Jak czytamy w uzasadnieniu:

Jej rys historyczny, aspekty prawne, technologia produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze – hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami.

Trudno się nie zgodzić – wchodząc na stronę wódki na wikipedii widać, mówiąc kolokwialnie, „napracowanko”:

Fragment artykułu o wódce na WikipediiFragment artykułu o wódce na Wikipedii Wikipedia

Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie!

– mówi prof. Dariusz Jemielniak, jeden z jurorów konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza.

Na drugim miejscu znalazło się hasło „polska szkoła filmowa”, a na trzecim – „orzeł bielik” (a właściwie „bielik”). Partnerami konkursu byli: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Uniwersytet Wrocławski.

ZOBACZ WIDEO

Zobacz także
  • Qatar Airways Jakie są najlepsze linie lotnicze na świecie?
  • 'Mamy psychozę lajkingu' "Mamy psychozę lajkingu" - rozmowa z Tomaszem Szlendakiem
  • Na co uważać przy wynajmie samochodu? Na co uważać przy wynajmie samochodu?

Polecamy