Prezydent Białorusi: Uratują nas traktory. Nowy sposób na walkę z epidemią

"Traktory wyleczą wszystkich z koronawirusa" - stwierdził Aleksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi. Jego zdaniem najlepszym sposobem walki z epidemią jest wyjście na pole, a nie tam jakiś społeczny dystans.

Zostać w domu? I nie pracować? Na Białorusi, gdzie według aktualnych danych stwierdzono tylko 51 przypadków zarażenia koronawirusem, nie ma takiej potrzeby. 

–  Minister zdrowia przekazał mi informacje, z których wynika, że sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju, przynajmniej w tym momencie, nie jest zła. Właściwie jest lepsza niż w minionych latach. Dlatego pracujcie, nie poddawajcie się żadnej panice. Nieszczęścia powinny nas nauczyć dbać o siebie – uspokaja Aleksandr Łukaszenka.

Białorusini na traktory

Przyjemnie jest oglądać telewizję - ludzie pracują na traktorach, nikt nie mówi o wirusie. Traktor wyleczy [na wsi - red.] wszystkich, pola wyleczą wszystkich – stwierdził prezydent Białorusi w trakcie spotkania z nowo mianowanymi osobami na stanowiskach w organach władzy terytorialnej. Zdaniem głowy państwa problem koronawirusa nie dotyczy więc mieszkańców wsi, a najlepszą metodą walki z epidemią jest dla nich ciężka praca w polu.

Prezydent Łukaszenko podczas pracyPrezydent Łukaszenko podczas pracy Stasevich Andrei Olegovich /president.gov.by

Pomysł Łukaszenki nie jest raczej przejawem troski o zdrowie ludności białoruskiej - chyba że psychiczne, bo kwarantanna domowa nie służy nam wcale tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. A traktor jest przecież prawie jak samochód - bezpieczny, bo to indywidualny środek transportu. Odkładając żarty na bok, sytuacja na Białorusi w tym momencie rzeczywiście nie wygląda źle - 51 osób zainfekowanych, w tym pięciu "ozdrowieńców". Tyle że jeszcze kilka dni temu u nas było podobnie.

Skuteczność w działaniu

Łukaszenka jest jednak zadowolony z wybranego przez państwo modelu walki z epidemią. Podkreśla, że niewpadanie w panikę jest istotne, aczkolwiek nie można też bagatelizować zagrożenia. – Trzeba działać tak, jak my obecnie - w przypadku najmniejszego podejrzenia sprawdzamy człowieka. Potrzebna jest kwarantanna? Proszę bardzo. Właśnie tak, trzeba działać punktowo, profesjonalnie – podsumowuje prezydent Białorusi.

Więcej o: