Zobacz start największego samolotu na świecie

Dwukadłubowy Stratolaunch to największy samolot, jaki kiedykolwiek wzbił się w powietrze. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 117 metrów - o 37 więcej, niż w Airbusie A380, czyli największym pasażerskim samolocie świata.

Aby tak wielki samolot mógł wzbić się w powietrze, potrzebowano sporo wolnej przestrzeni. Zdecydowano więc, że próba będzie miała miejsce na lotnisku Mojave w Kalifornii. Zbudowany w całości z materiałów kompozytowych rozpoczął swój dziewiczy lot 13 kwietnia 2019 roku. Lot trwał 2,5 godziny, a Stratolaunch w pewnym momencie osiągnął pułap 17 tysięcy stóp. Maksymalna prędkość wyniosła ponad 300 kilometrów na godzinę.

 

I chociaż wspomniany pułap robi wrażenie, to Stratolaunch ma być zdolny do wzniesienia się jeszcze wyżej – na 35 tysięcy stóp. Po co? Aby wykonywać zadanie, do których został stworzony, a jest nim transport na orbitę rakiet, które następnie będą wystrzeliwanie w przestrzeń kosmiczną. Takie rozwiązanie ma być tańsze, niż konwencjonalny start rakiety z powierzchni Ziemi.

To był fantastyczny lot. Dzięki niemu jesteśmy o krok bliżej od realizacji naszej misji, czyli zapewnienia alternatywy dla systemów naziemnych. Jesteśmy bardzo dumni z ekipy Stratolaunch, załogi dzisiejszego lotu, naszych partnerów z Northrup Grumman’s Scaled Composites i lotnisku Mojave.

– powiedział Jean Floyd, CEO Stratolaunch.

Firma Stratolaunch została założona przez zmarłego w październiku 2018 roku Paula Allena – człowieka, który razem z Billem Gatesem wymyślił i założył Microsoft.

Więcej o: