Kieszonkowe na kulturę. Francuski rząd daje prezent osiemnastolatkom

ANNA JARECKA

Emmanuel Macron realizuje jedną ze swoich przedwyborczych obietnic, która ma mu zapewnić przychylność młodych wyborców. Program Pass Culture zakłada, że każdy osiemnastolatek otrzyma 500 euro, które będzie mógł spożytkować na bilety do kina, teatru, muzeum lub inne dobra kulturalne.

Politycy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nakłonienie młodych ludzi do pójścia na wybory nie jest rzeczą łatwą. Prezydent Francji wpadł na pomysł, jak sprawić, aby młodzi ludzie ochoczo ruszyli do urn (hm, chyba nie brzmi to najlepiej), a jednocześnie pośrednio dofinansować instytucje kulturalne. Okazał się nim program, który bez wielkiej przesady można by nazwać programem 500 plus.

Różnice pomiędzy polskim a francuskim 500 plus są jednak dość znaczne. Program Pass Culture zakłada bowiem, że “kieszonkowe” w wysokości 500 euro otrzyma każdy osiemnastolatek. Pieniędzy nie będzie mógł jednak wydać na to, na co zazwyczaj wydają je ludzie w tym wieku. Kasa bowiem może być przeznaczona jedynie na wydarzenia kulturalne. Młodzi Francuzi dzięki niej będą mogli kupić bilety do kina, teatru, na koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne. Program Pass Culture ma wystartować wraz z początkiem 2019 i szacuje się, że będzie kosztował 425 milionów euro rocznie.

Francja nie jest pierwszym krajem, który stara się w ten sposób oderwać młodych ludzi od smartfonów i nakłonić ich do obcowania z dobrami kultury. W 2016 roku na wprowadzenie podobnego rozwiązania zdecydowały się Włochy, gdzie pieniądze mogły być przeznaczone także między innymi na książki.

Zobacz także
  • Szybki rozwój i ogromny potencjał przewozów, które wykonuje Uber tłumaczy jego obłędną wycenę (66 mld dol). Uber jest firmą, której szalone tempo ekspansji wciąż pożera zyski.

Niezobowiązujące zajęcie dające niemały zarobek jest nie do pogardzenia w świecie, gdzie finansowy kryzys sprzed ośmiu lat do dziś odbija się czkawką. Uber doskonale wstrzelił się w swój czas. Nie mógł pojawić się wcześniej, bo nie było telefonów z dotykowymi ekranami. Dziś jego ekspansję (500 miast, 70 państw) napędzają rozmiłowani w smartfonach millenialsiAplikacja firmy przewozowej Uber Millenialsi - pokolenie pożyczania
  • Glacier Express przejeżdża przez słynny wiadukt Landwasser w kantonie Gryzonia, fot. Jia Li / shutterstock.com Najpiękniejsze trasy kolejowe świata [TOP 10]
  • Wilk z Wall Street Jak zmieniał się korporacyjny dress code?
Skomentuj:
Kieszonkowe na kulturę. Francuski rząd daje prezent osiemnastolatkom
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy