Najlepsze i najgorsze miasta do życia

Gospodarze drugiego największego miasta Australii doskonale sprawdzają się w organizowaniu imprez kulturalnych, sprzyjają temu m.in. ogromne zielone przestrzenie, mogące pomieścić dużą liczbę osób. Melbrourne zostało docenione za muzea i sztukę.

Gospodarze drugiego największego miasta Australii doskonale sprawdzają się w organizowaniu imprez kulturalnych, sprzyjają temu m.in. ogromne zielone przestrzenie, mogące pomieścić dużą liczbę osób. Melbrourne zostało docenione za muzea i sztukę. (Australia, Melbourne/ shutterstock)

Które miasta swoimi walorami wręcz zachęcają do osiedlenia się w nich, a które lepiej omijać szerokim łukiem? Na te pytania odpowiada doroczny ranking Global Liveability Index, za którego stworzenie odpowiada The Economist.

Co należy wziąć pod uwagę, planując przeprowadzkę do innego miasta? Oprócz odczuć czysto subiektywnych, takich jak panujący w nim klimat oraz atmosfera, trzeba pamiętać również o innych rzeczach, takich jak chociażby sytuacja na rynku pracy, poziom opieki medycznej, a także infrastruktury drogowej.

Czynniki należące do drugiej z tych grup (oprócz wymienionych były to między innymi także poziom przestępczości, poziom korupcji, jakość prywatnej edukacji oraz jakość zaopatrzenia w wodę i energię) wzięli pod uwagę eksperci, którzy na zlecenie The Economist przygotowali kolejną edycję rankingu Global Liveability Index.

10 najlepszych miast do życia

WiedeńWiedeń MATEUSZ SKWARCZEK

W czołowej dziesiątce zestawienia znalazły się trzy metropolie z Australii, tyle samo z Kanady, a także dwie z Japonii. Państwa z Europy mają tu zaledwie dwoje przedstawicieli – sklasyfikowaną na dziewiątym miejscu Kopenhagę oraz Wiedeń, który znalazł się na samym szczycie listy. Drugie i trzecie miejsce przypadły kolejno Melbourne i Osace. Tak prezentuje się topowa dziesiątka:


1. Wiedeń, Austria

2. Melbourne, Australia

3. Osaka, Japonia

4. Calgary, Kanada

5. Sydney, Australia

6. Vancouver, Kanada

7. Tokio, Japonia

8. Toronto, Kanada

9. Kopenhaga, Dania

10. Adelaide, Australia

10 najgorszych miast do życia

Damaszek w ruinach. Tony złomu są na powrót przetapiane na zbrojenia do betonu, które posłużą do odbudowy zniszczonych domów. Właścicielem huty jest FozDamaszek w ruinach. Tony złomu są na powrót przetapiane na zbrojenia do betonu, które posłużą do odbudowy zniszczonych domów. Właścicielem huty jest Foz Fot. Sergei Grits / AP

Skoro stworzono ranking najlepszych miast do życia, to należy wymienić również te, które znalazły się na szarym końcu. Dominują w nim metropolie z krajów słabo rozwiniętych oraz tych, gdzie prowadzone są działania wojenne. Za najgorsze miasto do życia została uznana stolica Syrii, czyli Damaszek. Drugie i trzecie miejsca tego niechlubnego rankingu przypadły bangladeszańskiej Dhace oraz nigeryjskiemu Lagos – aglomeracjom, w których mieszka odpowiednio około 17 i 21 milionów ludzi. Nic więc dziwnego, że nie dla każdego wystarcza odpowiedniego zaplecza.


1. Damaszek, Syria

2. Dhaka, Bangladesz

3. Lagos, Nigeria

4. Karachi, Pakistan

5. Port Moresby, Papua Nowa Gwinea

6. Harare, Zimbabwe

7. Tripoli, Libia

8. Douala, Kamerun

9. Algier, Algieria

10. Dakar, Senegal

Zobacz także
  • Kadr z filmu 'Sposób na blondynkę' Seks oralny "z finałem" - pytanie czytelnika
  • Zrelaksowany możesz zrobić więcej. A na pewno lepiej. Lenistwo jest dobre!
  • smartwatch Pytania o zegarki #5: wymiana baterii, smartwatch, rodzaje szkiełek

Polecamy