Pacyficzna wyspa śmieci - jak ją uprzątnąć?

Wyspa śmieci

Wyspa śmieci (Gazeta.pl)

Wielka Pacyficzna Wyspa Śmieci to najprawdopodobniej jeden z największych wyrzutów sumienia ludzkości. Twór składający się w ponad 99% procentach z tworzyw sztucznych dryfuje pomiędzy zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych i Hawajami, a jego powierzchnia. aż trudno w nią uwierzyć!

Różne działania człowieka powodują, że naturalne środowisko zmienia swój charakter lub wręcz niszczeje – i przyznają to nawet ci, którym zdecydowanie nie jest po drodze z ekologami-aktywistami. Jednym z efektów ubocznych korzystania z wyrobów plastikowych jest ich obecność w oceanach. Największe skupisko śmieci z tworzyw sztucznych znajduje się na Pacyfiku, pomiędzy Hawajami a zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że ta pływająca wyspa śmieci ma obecnie powierzchnię 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, a więc pięciokrotnie większą od Polski. Składa się na nią co najmniej około 80 tysięcy ton plastiku, co przyczynia się do śmierci około miliona ptaków i 100 tysięcy ssaków rocznie. Należy przy tym pamiętać, że nazwa „wyspa” jest w tym przypadku nieco umowna, ponieważ śmieci nie tworzą stałego lądu, a ich zagęszczenie różni się na poszczególnych obszarach.

Jak uprzątnąć oceaniczną wyspę śmieci?

Sprawne usunięcie dryfującego śmietniska to zadanie na pozór wręcz niemożliwe do wykonania, a jeśli już, to wymagające ogromnych nakładów finansowych. Podjął się go jednak 24-letni Holender Boyan Slat. Już kilka lat temu Slat założył non-profitową organizację The Ocean Cleanup, której udało się zebrać ponad 2,2 miliony dolarów za pośrednictwem serwisów crowdfundingowych. 8 września 2018 roku zostanie uruchomiony system pływających po powierzchni oceanu rur, wykorzystujących podwodne sieci do gromadzenia odpadów w centrum konstrukcji. Jego działanie obrazuje poniższy film – miejmy nadzieję, że wynalazek okaże się skuteczny i pomoże usunąć śmieci z oceanów. Bo należy wiedzieć, że chociaż pacyficzna wyspa jest największa na świecie, to nie jest jedynym tworem tego typu.

 
Zobacz także
  • Szybki rozwój i ogromny potencjał przewozów, które wykonuje Uber tłumaczy jego obłędną wycenę (66 mld dol). Uber jest firmą, której szalone tempo ekspansji wciąż pożera zyski.

Niezobowiązujące zajęcie dające niemały zarobek jest nie do pogardzenia w świecie, gdzie finansowy kryzys sprzed ośmiu lat do dziś odbija się czkawką. Uber doskonale wstrzelił się w swój czas. Nie mógł pojawić się wcześniej, bo nie było telefonów z dotykowymi ekranami. Dziś jego ekspansję (500 miast, 70 państw) napędzają rozmiłowani w smartfonach millenialsiAplikacja firmy przewozowej Uber Millenialsi - pokolenie pożyczania
  • Glacier Express przejeżdża przez słynny wiadukt Landwasser w kantonie Gryzonia, fot. Jia Li / shutterstock.com Najpiękniejsze trasy kolejowe świata [TOP 10]
  • Wilk z Wall Street Jak zmieniał się korporacyjny dress code?
Skomentuj:
Pacyficzna wyspa śmieci - jak ją uprzątnąć?
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy