8 milionów domów do rozdania za darmo

Japonia ma problem - w kraju wciąż rośnie liczba opuszczonych domów. Aby walczyć z tym zjawiskiem, postanowiono rozdawać je za darmo, a w wielu przypadkach także zapewnić środki na ich remont.

Chociaż Polskę i Japonię różni bardzo wiele, to pomiędzy tymi krajami można znaleźć także punkty wspólne. Jednym z nich jest tendencja migracji ze wsi do miast – młodzi Japończycy niechętnie zostają w swoich domach rodzinnych i przeważnie przenoszą się do ośrodków miejskich. Skutkuje to z jednej strony rozrostem potężnych aglomeracji (szacuje się, że w tak zwanym Megalopolis Nippon, czyli obszarze obejmującym między innymi Tokio, Jokohamę i Osakę mieszka około 83 miliony ludzi), a z drugiej – pustoszeniem obszarów wiejskich.

Japonia rozdaje opuszczone domy

Drugi z wymienionych skutków stał się sporym problemem zarówno dla mieszkańców wsi i mniejszych miasteczek, jak i japońskiego rządu. Nie brakuje domów, w których nikt nie mieszka – ich właściciele przenieśli się do miast, jednak nadal muszą płacić za nie podatki. Wielu z nich chętnie pozbyłoby się nieruchomości – niestety brakuje chętnych do zakupu. Swoje robi też charakterystyczna demografia Japonii – przyrost naturalny jest tu najniższy w historii.

Japonia rozdaje domy za darmoJaponia rozdaje domy za darmo inakanoseikatsu.com

Jeśli wierzyć prognozom Instytutu Badawczego Nomura, w 2033 roku liczba opuszczonych domów może wzrosnąć do niemal 22 milionów. Postanowiono więc podjąć kroki, które mają zapobiec pogłębieniu się problemu. Pomysł jest prosty – spora część opuszczonych domów jest bardzo tania lub wręcz dostępna za darmo. Mało tego – jeśli ktoś zdecyduje się nabyć jedną z takich nieruchomości, może starać się o rządową dotację na remont. Bo nie da się ukryć, że wiele z nich w chwili obecnej nie nadaje się do zamieszkania.

Domy dostępne w programie można obejrzeć na dedykowanej stronie internetowej.

Więcej o: