Jak przeprosić po błędzie w pracy?

Pulp Fiction

Pulp Fiction (MIRAMAX / Collection Christophel)

Jeśli jedyne, co masz do powiedzenia po tym, jak dałeś ciała, to "sorki", licz się z tym, że zbudujesz sobie reputację nieudolnego palanta. Ale samobiczowanie też nie jest produktywne. Jak przepraszać, kiedy coś schrzaniłeś?

1. Nie udawaj, że nic się nie stało

Jeśli jest problem, poinformuj wszystkich, których może dotknąć. Lepiej, żeby dowiedzieli się od ciebie, niż żeby sami doszli do tego, że to ty jesteś odpowiedzialny za „fakap”, a zachowujesz się, jak gdyby wszystko było w najlepszym porządku.

2. Nie zwalaj winy

Nigdy nie staraj się zwalać winy na kolegów, dostawców czy podwładnych. Zwłaszcza nie na podwładnych. Spychanie odpowiedzialności sprawia, że wyglądasz na tchórza. Weź odpowiedzialność za swoje błędy. Jeśli jesteś na stanowisku kierowniczym – weź odpowiedzialność za błędny swojego zespołu. Tak buduje się wiarygodność.

Życie po "fakapie" - jak zachować się po błędzie w pracy?

3. Nie przepraszaj za to, że ktoś poczuł się urażony

– bo w ten sposób tylko sugerujesz, że jego negatywne odczucia to jego problem, a nie konsekwencja tego, co zrobiłeś ty. W ogóle w przeprosinach nie zajmuj się uczuciami drugiej strony, zamiast tego napisz, co czujesz ty – że żałujesz, że popełniłeś błąd i pozwoliłeś sobie na opuszczenie własnych standardów.

4. Skup się na przyszłości, nie przeszłości

Przepraszając, staraj się jednocześnie zaproponować rozwiązanie. Przedstaw choćby zarys planu naprawy. W korpo – powiedz, jakie kroki podejmujesz dla zażegnania problemu i jakie procedury wdrożysz, żeby się nie powtórzył.

Zobacz także
  • Kreski kokainy na szkle (fot. Zxc/Wikimedia commons/public domain) Angielskie miasto zostało "kokainową stolicą Europy"
  • Renault ZOE w trakcie ładowania w Tarasach Zamkowych w Lublinie Czy da się pojechać w trasę elektrykiem?
  • Swatch prezentuje kolekcję na wiosnę i lato 2019 Swatch pokazał kolekcję na wiosnę i lato 2019

Polecamy