6 pytań, które musisz sobie zadać, zanim zmienisz pracę

Decyzja o zmianie pracy nie zawsze musi na dłuższą metę okazać się słuszna - nawet, jeśli w momencie jej podejmowania wszystko na to wskazuje.

1. Czego chcesz od swojej kariery?

Gdzie jesteś, a gdzie chciałbyś się znaleźć. Czy jesteś na kursie do celu, który sam sobie wyznaczyłeś? Warto wyznaczyć sobie punkt, w którym chciałbyś się znaleźć za, powiedzmy, 10 lat. To ułatwia ocenę tego, czy, kiedy i gdzie iść dalej.

2. Czy osiągnąłeś wszystko, co mogłeś, w obecnym miejscu?

W idealnym świecie każda nowa praca zbliża cię do celu, który sobie ustaliłeś, każda daje ci szansę rozwinięcia swoich umiejętności, zbudowania nowych kontaktów i każda sprawia, że stajesz się lepszy, sprawniejszy i bardziej profesjonalny. Świat nie jest idealny, co nie zmienia faktu, że zawsze warto wykorzystywać każdą pracę do maksimum. Przez kursy, doświadczenie czy networking.

3. Dlaczego chciałbyś znaleźć coś nowego?

Kasa? Szanse na rozwój? Atmosfera w firmie? Pieniądze nie są najlepszym powodem do zmiany pracy, chyba że naprawdę przymierasz głodem. Często okazuje się, że o zadowoleniu z roboty w większym stopniu decyduje to, jak dogadujesz się z zespołem, lub to, czy czujesz, że twoja robota ma znaczenie, niż to, ile zer masz na koncie.

Nie rzucaj roboty (zbyt szybko) – tekst Wojciecha Brzezińskiego

4. Które nowe miejsce pracy daje ci największy potencjał długoterminowego rozwoju?

Kasa to nie wszystko. Jeśli wiesz, jaki cel chcesz osiągnąć w karierze, czy w innym miejscu zbliżysz się do niego bardziej, niż pozostając w obecnym miejscu? Myśl strategicznie, a nie impulsywnie.

5. Jakie są normy w twojej branży? Czy ktoś, kto zmienia firmę po roku, jest uważany za skoczka, czy przeciwnie – nie jest niczym niezwykłym zmiana pracodawcy nawet po kilku miesiącach?

Niektóre branże, takie jak IT czy finanse, są o wiele bardziej tolerancyjne dla szybkich zmian pracy niż inne. Ale pamiętaj też, że menedżerowie zwykle łaskawszym okiem patrzą na częste zmiany miejsca pracy u młodszych pracowników: 41% pracodawców uważa, że po trzydziestce po prostu nie wypada skakać.

6. Czy twoje umiejętności łatwo przenoszą się do innej firmy?

Programiści, księgowi czy dziennikarze mają łatwiej: ich robota wygląda z grubsza tak samo bez względu na to, dla kogo pracują. Ale w wielu zawodach twoja efektywność jest w ogromnym stopniu uzależniona od znajomości jednej konkretnej firmy i ludzi. Weź pod uwagę, że w nowym miejscu będziesz potrzebował chwili, żeby móc pracować na pełnych obrotach.

Więcej o: