10 przykazań pracującego z domu

Jeśli chcesz efektywnie pracować zdalnie, powinieneś trzymać się tych zasad.

1. Wydziel przestrzeń wyłącznie do pracy

Jeśli się da, niech to będzie osobne, zamykane pomieszczenie. Jeśli nie masz na to warunków – chociaż biurko w kącie. Nie pracuj w sypialni, nie rozwalaj się z laptopem na kanapie, bo trudniej będzie się skupić na robocie.

2. Wyznacz granice

Jeśli nie mieszkasz sam, uświadom innym, że twoja obecność w domu nie oznacza, że można zawracać ci głowę. Zrób sobie wywieszkę „nie przeszkadzać”, żeby wyraźnie dać znać, kiedy pracujesz na tyle ostro, że nie możesz oderwać się nawet na sekundę.

3. Nie pracuj przed telewizorem

To powinno być zupełnie oczywiste. Muzyka jest OK, bo nie odwraca uwagi. Telewizja będzie stale odrywać cię od pracy.

4. Nie pracuj przed oknem

Nie zamykaj się w szafie, ale okno dekoncentruje nie gorzej niż telewizor. Nie narażaj się na pokusę.

5. Zainwestuj w domowe biuro

To ważne, abyś na komputerze przeznaczonym do pracy nigdy nie zainstalował ani jednej gry! Wygodne krzesło biurowe to podstawa. Bardzo przydatny jest też jakiś mebel do przechowywania dokumentów. Najlepiej zamykany, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci. Inaczej na dokumentach pojawią się narysowane tęcze i jednorożce.

PRACA Z DOMU. ZALETY I WADY PRACY ZDALNEJ

6. Twórz i stale aktualizuj listę zadań

Bez szefa nad głową łatwo przeoczyć jakiś detal. Sam pilnuj listy spraw do załatwienia. Najlepiej rozbij ją na podpunkty, żeby stale monitorować, czym zajmować się w pierwszej kolejności.

7. Ustal sobie stałe godziny pracy

To stworzy rytm, który pomoże ci utrzymać tempo i skupić się na robocie. Z drugiej strony po wyznaczonych „godzinach biurowych” nie zajmuj się robotą. Inaczej przekonasz się, że praca trwa 24 godziny na dobę.

8. Rób przerwy

Najlepiej na aktywność fizyczną. Rozprostuj nogi, pójdź na spacer z psem, walnij parę razy w worek treningowy.

9. Nie podjadaj

Posiłki jedz tylko w wyznaczonych porach i tylko w kuchni, nie przy biurku. Inaczej zew lodówki, po pierwsze, wyzeruje twoją zawodową skuteczność, a po drugie, szybko skurczy twoje ubrania.

10. Zainwestuj w dobre słuchawki

Bez względu na to, czy mieszkasz sam, czy z dziećmi, pracując, powinieneś odciąć się od bodźców zewnętrznych. Słuchawki, najlepiej z aktywnym tłumieniem szumów, sprawdzą się idealnie.

Więcej o: