Inteligentne gniazdka elektryczne. Testujemy 9 modeli

Inteligentne gniazdko włączysz i wyłączysz za pomocą komórki, także będąc poza mieszkaniem. Wpięte "do prądu" i do domowej sieci wi-fi pozwala na ustawianie harmonogramów "on / off", niektóre modele także na pomiar energii. Minusy? Obudowa większych zajmuje miejsce do podłączenia innego urządzenia. No i samo gniazdko pobiera troszkę energii.

Po co właściwie e-gniazdko? Aby sprawdzić pomiar obciążenia sieci przez konkretne urządzenia, wyłączyć lampkę w pokoju dziecka, włączyć lampkę na parapecie podczas wakacji („zmyłka”).

Górny rząd (od lewej): TP-LINK HS 100, SMART DGM PP-W162. Dolny rząd: D-LINK DSP-W215, EDIMAX SP-1101WGórny rząd (od lewej): TP-LINK HS 100, SMART DGM PP-W162. Dolny rząd: D-LINK DSP-W215, EDIMAX SP-1101W Fot . Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

TP-LINK HS 100

Cena: 100 zł

Obsługa głosem: tak

Pomiar energii: tak

Pobór energii: 1,7 W

System / apka: Kasa

Moje ulubione gniazdko – a raczej obsługująca je aplikacja. Przejrzysta i estetyczna, możesz ozdobić tło zdjęciem pokoju, pokazuje pobór energii z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku i robi to natychmiastowo (w innych jest lekkie opóźnienie, największe w iSmartAlarmie). Z takim gadżetem lepiej rozumiesz, co znaczy „prąd zmienny”! Ciemna strona: TPLink jest zarazem najbardziej energożerny.

SMART DGM PP-W162

Cena: 40 zł

Obsługa głosem: tak

Pomiar energii: tak

Pobór energii: 0,2 W

System / apka: Smart DGM

Na początku myślałem, że to wtyczka bliźniaczka Vayox (niżej), bo format urządzenia zbliżony, a aplikacja wydawała się identyczna. Gdy jednak udało się połączyć z wifi, okazało się, że interfejs ulega zmianie (na przyjemniejszy), a najtańszy DGM potrafi dodatkowo mierzyć energię. Dobry zakup!

D-LINK DSP-W215

Cena: 120 zł

Obsługa głosem: tak

Pomiar energii: nie

Pobór energii: 1,1 W

System / apka: mydlink Home

Najbardziej rozpoznawalna marka wśród gniazdek mikrusów, rozbudowana i estetyczna aplikacja do obsługi przeróżnych urządzeń DLinka. Samo gniazdko funkcjonalność ma niezbyt rozbudowaną.

EDIMAX SP-1101W

Cena: 120 zł

Obsługa głosem:

tak (tylko Alexa)

Pomiar energii: nie

Pobór energii: 1,4 W

System / apka: EdiSmart

Są trzy apki Edi. Nie udało mi się skonfigurować gniazdka za pomocą tej, która polecana jest w instrukcji, ani tej, która polecana jest na pudełku. Dopiero znalezienie trzeciej zadziałało, już bezproblemowo. Wieeelkie gniazdo, ale ma dziurkę z „dobrej” strony bolca (więc da się wetknąć jakąś małą wtyczkę w drugie gniazdko podwójnego kontaktu na ścianie). Edimax to poważny producent elektroniki z Tajwanu, lecz przydałby im się jakiś dizajner i od hard, i od software’u. Aplikacje też są toporne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jakie słuchawki z aktywną redukcją szumu wybrać? Testujemy 13 modeli

Na samej górze: FIBARO WALL PLUG. Pod nim: VAYOX SMART PLUG VA0010. Z prawej: ZIPATO SMART ENERGY .PLUG IN SWITCH. Dolny rząd: FOXYTECH SP3, ISMARTALARM PLUG.Na samej górze: FIBARO WALL PLUG. Pod nim: VAYOX SMART PLUG VA0010. Z prawej: ZIPATO SMART ENERGY .PLUG IN SWITCH. Dolny rząd: FOXYTECH SP3, ISMARTALARM PLUG. Fot . Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

FIBARO WALL PLUG

Cena: 215/320 zł

Obsługa głosem: tak

Pomiar energii: tak

Pobór energii: 0,8 W

System / apka:

Fibaro (Z-Wave) / HomeKit

Plus za kompaktowy, kolorowy (świecący pierścień) dizajn. I za narodowość, Fibaro to producent krajowy i rzeczywiście tu ten towar robi oraz sam wymyśla. Gniazdko może współpracować z centralką technologii Z-Wave (czyli musisz taką centralkę nabyć) lub (droższe) z apple’owskim Home Kit. Aplikacja inspirowana chyba latami 90., ciemna, z niezbyt atrakcyjnymi ikonami i niezbyt intuicyjna. No i ta cena!

ZIPATO SMART ENERGY PLUG IN SWITCH

Cena: 180 zł

Obsługa głosem: tak

Pomiar energii: tak

Pobór energii: 0,8 W

System / apka: np. Fibaro

Problem pierwszy: to gniazdko nie ma z tyłu dziurki! Aby je wetknąć, potrzebne jest np. …inne inteligentne gniazdko (bo inteligentne gniazdka bolca z przodu, jak widać, nie mają, lecz zwyczajowo mają dziurkę z tyłu). Problem drugi: technologia Z-Wave: potrzebna jest centralka, ja parowałem z Fibaro. Nie udało mi się założyć konta w aplikacji Zipato, to jakiś bardziej skomplikowany system. Problem trzeci: dizajn, a raczej kompletny brak. Ten kameleon albinos udaje, że jest gniazdkiem niesmart. Gdy już połączył się z Fibaro (wyświetlał się jako… żarówka), działał prawidłowo. Kolor lampki wskazuje obciążenie, ciekawe rozwiązanie. Ale za drogo, za drogo.

VAYOX SMART PLUG VA0010

Cena: 50 zł (Ihaa.pl)

Obsługa głosem: tak

Pomiar energii: nie

Pobór energii: 0,3 W

System / apka: SmartLife / Tuya Smart

Tanio, sprawnie, tylko strasznie ciężko włożyć czy wyjąć i nie konfiguruje się przez sieć niezabezpieczoną hasłem – podobnie jak Smart DGM – co czasem uniemożliwia korzystanie z gniazdka. Podobnie jak w DGM można tu też ustawiać scenariusze korzystając z danych pogodowych. Np. włącz prąd (czyli grzejnik), jeśli temperatura spadnie do zera.

FOXYTECH SP3

Cena: 57 zł (Smarthome24.pl)

Obsługa głosem: nie

Pomiar energii:

(w modelu za 80 zł)

Pobór energii: 0,6 W

System / apka: e-Control

Najmocniej się nagrzewa. Niewygodne parowanie, nazwę sieci trzeba wpisać ręcznie (nie tylko hasło!). Tryb lampki nocnej – ale w sumie po co ci taka LED-óweczka, skoro masz już świecący telefon w ręku, by ją włączyć? Występuje w przyrodzie również jako Broadlink SP3.

ISMARTALARM PLUG

Cena: 120 zł (Topbuy.pl)

Obsługa głosem: tak

Pomiar energii: tak

Pobór energii: 0,6 W

System / apka: iSmartAlarm

iSmartAlarm to niezbyt (jeszcze) u nas popularny kalifornijski system inteligentnego domu. Gniazdko porządnie wykonane, aplikacja jeszcze lepiej, z iSA wszystko przebiega bezproblemowo!

Więcej o: