Jak wybrać telewizor dopasowany do swoich potrzeb i nie przepłacić

KS
01.02.2018 16:30
Stacje telewizyjne zarobią na zakazie handlu w niedziele?

Stacje telewizyjne zarobią na zakazie handlu w niedziele? (pixabay)

Szukasz najlepszego telewizora w odpowiedniej cenie? Od razu zapewniamy, że nie ma jednego idealnego modelu dla każdego. Jednak możemy ci podpowiedzieć, jak wybrać telewizor dopasowany do twoich potrzeb i na co zwracać uwagę przy zakupie.

Rozmiar

To pierwsza rzecz na jaką zwrócimy uwagę, ale w tym wypadku nie zawsze większy, znaczy lepszy. Przede wszystkim warto porównać ilość cali z rozmiarem pomieszczenia, w którym ma stanąć tv. Należy wziąć pod uwagę odległość od kanapy oraz wielkość szafki RTV. Dodatkowo nie zapomnij także o zmierzeniu rozmiaru ramki.

Czy 4K to must have?

Telewizory z rozdzielczością 4K stają się coraz bardziej popularne, jednak niekoniecznie będą rozwiązaniem dla każdego. Jeżeli oglądamy przede wszystkim telewizję w standardowej jakości lub okazjonalnie sięgamy po filmy na Blu-Ray, to może wystarczyć nam telewizor z rozdzielczością FullHD. Modele 4K „podkręcają” nieco obraz, więc jakość będzie lepsza, jednak nie każdy to zauważy. Jeżeli jednak oglądasz filmy np. z Netflixa w rozdzielczości 4K lub grasz na konsolach Xbox One X lub PlayStation 4 Pro to model z 4K będzie dobrą inwestycją.

Czy 4K to must have?Czy 4K to must have? materiały partnera

Matryca

Rodzaj patrycy wpływa na jakość kolorów i kontrast. Standardem powinien być telewizor z matrycą IPS, na którym dobrze wyglądają produkcje w jakości 4K i HDR. Najdroższe telewizory mają matryce OLED, które wyróżniają się niesamowitą paletą kolorów, poziomem kontrastu oraz głębią czerni.

Ilość portów

Warto wziąć pod uwagę także ilość portów, jakimi dysponuje telewizor oraz łatwością dostępu do nich. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że bez trudu podłączymy wszystkie dodatkowe sprzęty, jak chociażby zestawy kina domowego, dekodery czy konsolę.

Telewizor jako podstawa bazy multimedialnejTelewizor jako podstawa bazy multimedialnej kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. ikea.com

Pobór mocy

Nie bez znaczenia jest również pobór mocy, ponieważ wpływa on na koszty długotrwałego użytkowania urządzenia. Oczywiście w tym wypadku im niższy pobór – tym lepiej. Warto na spokojnie przeliczyć wszystkie koszty użytkowania, ponieważ może okazać się, że telewizor, który ma niższą cenę początkową będzie o wiele droższy w użytkowaniu. Jednak jeżeli wartości te są zbliżone, to oszczędności na przełomie kilka lat będą niezauważalne. Zdarza się, że szybciej wymienimy telewizor niż zwróci nam się różnica wynikająca z poboru mocy.

Wsparcie SmartTV

Teraz niemal każdy telewizor to coś więcej niż odbiornik obrazu i dźwięku.  Dodatkowe oprogramowanie pozwala na szybki dostęp do ulubionych aplikacji oraz funkcjonalności. Dla przykładu: w telewizorach Samsung znajdziemy oprogramowanie Tizen, w LG - WebOS, a w innych modelach - Android TV. Warto sprawdzić, czy dany telewizor wspiera nasze ulubione aplikacje, jak Netflix, HBO GO, YouTube.

Komentarze (33)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: fr

  Oceniono 37 razy 35

  Artykuł o niczym.

 • avatar

  Gość: fazi

  Oceniono 32 razy 26

  co za idot to pisał.cyt. " Standardem powinna być matryca IPS". Przecież ona nie ma w ogóle czerni. Ma dobre kąty widzenia ale nie czerń. Powinien dodać , że przeciwwagą jest matryca VGA ale o niej nic, a ma ją zdecydowana większość TV. /samsung, panas, sony/. Poza tym porady typu zmierzyć wielkość szafki czy grubość ramiki wołają o pomstę. !0 zdań i to ma być poradnik. Kogo wy tam zatrudniacie?? przedszkolaków??

 • avatar

  Gość: Uff

  Oceniono 22 razy 20

  Dalej nic nie wiem ...

 • avatar

  vonkris

  Oceniono 17 razy 17

  drogi użytkowniku, wchodząc na stronę "logo24.pl" godzisz się z tym, że pod tandetną i kiepsko pomyślaną przykrywka "porad" i "testów" otrzymujesz chamską, nachalną, ubliżającą twojej inteligencji kryptoreklamę i promocję tego gówna za które akurat najwięcej agorze zapłacono...użytkowniku, zapamiętaj: wejście na stronę "logo24.pl" grozi utratą ciężko zarobionych przez ciebie pieniędzy i poważną nerwicą spowodowaną przez kretynów udających ekspertów od wszystkiego, a nie potrafiących sklecić kilu zdań poprawną polszczyzną...

 • avatar

  Gość: Andy

  Oceniono 16 razy 14

  Dokładnie.artykuł o niczym, informacje jak dla jaskiniowców

 • avatar

  Gość: Arooo

  Oceniono 8 razy 8

  Tragedia ten artykul😂

 • Gwiżdż Janina

  Oceniono 6 razy 4

  "Rodzaj patrycy wpływa na jakość kolorów..." - co to jest ta "patryca"???

 • avatar

  Gość: Nordkapp02

  Oceniono 3 razy 3

  Żaden. Monitor laptopa wystarczy. W tv teraz nic już nie ma poza ruchomymi obrazkami. To co warto i co chce zobaczyc, znajdzie się w necie. Pozdrawiam beztelewizyjnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy