Szczęście i spokój według skandynawskiego modelu Hygge - gry planszowe, które integrują rodzinę

Gry planszowe, które integrują rodzinę

Gry planszowe, które integrują rodzinę (materiały prasowe)

Duńska filozofia zwana Hygge jest jednym z nurtów pomagającym osiągnąć wewnętrzny spokój i poczucie bliskości. W ten skandynawski sposób myślenia świetnie wpisują się gry planszowe, które integrują członków rodziny przez wspólne spędzanie czasu.

Duńczycy od dekad znajdują się w czołówce najszczęśliwszych narodów na świecie. Za ten stan rzeczy odpowiada w dużej mierze duńska filozofia Hygge, która oznacza spokój, poczucie bliskości i chwile ciepła. Termin „Hygge” wywodzi się od słowa „hyggja”, co w staronordyjskim języku oznaczało „myśleć” lub „czuć się zadowolonym”. Jak działa Hygge? Duńczycy zdali sobie sprawę z faktu, że szczęście dają krótkie, ulotne chwile spokoju i poczucie bliskości. Zaczęli być otwarci na relacje międzyludzkie i zacieśnili więzi rodzinne, a polityka państwa opiekuńczego to jeden z elementów dających zadowolenie.

Gry planszowe a filozofia Hygge

Wspólne spędzanie czasu na zabawie i rozmowach zacieśnia więzi i buduje wewnętrzny spokój. Jednym ze sposobów na integrację z najbliższym otoczeniem są gry planszowe. Rodzice spędzający w ten sposób czas z dziećmi nie tylko edukują swoje pociechy, ale także uczą je czerpać radość z pozornie błahych czynności.
Dlaczego gry planszowe zbliżają do siebie ludzi? Najważniejsza w rozgrywkach jest interakcja, która zachodzi między graczami. Uczestnicy gry rywalizują ze sobą i rozmawiają, co często prowadzi do zabawy pełnej humoru i radości. W organizmie ludzkim wydzielane są endorfiny, czyli „hormony szczęścia”, które odpowiadają za dobre samopoczucie.

iKNOW dla całej rodziny

Gry planszowe z serii iKNOW świetnie wpisują się w sposób myślenia Hygge. Różne formy rozgrywki zależne od wieku graczy zapewnią dobrą zabawę wszystkim członkom rodziny. Quizowa gra planszowa iKNOW to dynamiczna i wciągająca rozrywka dla całej rodziny. Jej istotną cechą jest interakcja wszystkich graczy. Poszczególni uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnościami taktycznymi oraz zdolnościami przewidywania.

iKNOWiKNOW materiały prasowe

Zaletą poszczególnych wariantów gry jest brak monotematyczności. W swej kolekcji seria iKNOW bazuje na różnorodności pytań, na które muszą odpowiadać jej uczestnicy. iKNOW Wielki Test Wiedzy nawiązuje do najpopularniejszego programu telewizyjnego. Dla najmłodszych członków rodziny (5–9 lat) dedykowana jest gra iKNOW Junior, w której podczas rozgrywki dzieci odpowiadają na pytania i wykonują rozmaite zadania. Dla wszystkich członków rodziny wartą polecenia jest iKNOW edycja rodzinna. Zawiera ona pytania, na które bez problemu może odpowiedzieć jeden z członków rodziny, podczas gdy dla innego stanowią one prawdziwą zagwozdkę. Co ważne jednak, tym drugim nie zawsze jest osoba młodsza.

Jak wygląda rozgrywka?

Gry z serii iKNOW mają wiele cech wspólnych, każda jednak ma to „coś” co odróżnia ją od innych. Dla przykładu można przedstawić zasady wersji rodzinnej. Jest ona przeznaczona dla minimum 2 i maksimum 6 osób. Składa się z planszy, pionków iKNOW oraz żetonów do obstawiania i kart z pytaniami. W każdej kolejce odpowiada inny z graczy. Wybiera ona kategorię, np. naukę i przyrodę, sport lub rozrywkę. Po przeczytaniu pytania pozostali uczestnicy obstawiają, czy osoba odpowiadająca udzieli ich zdaniem poprawnej, czy też błędnej odpowiedzi. Za poprawną odpowiedź zawodnik podpowiadający może uzyskać 2 punkty, natomiast uczestnicy obstawiający poprawność odpowiedzi za trafne typowanie otrzymują jeden punkt. Ciekawą opcją jest możliwość przechytrzenia, czyli udzielenia odpowiedzi nawet poza własną kolejką.
Gra iKNOW świetnie sprawdza się jako prezent dla znajomych czy najbliższych, a zakupić ją można na przykład w sieci sklepów EMPIK.

Hygge to sposób myślenia, który pozwala na odnalezienie wewnętrznego spokoju przez integrację z rodziną. W tę duńską filozofię świetnie wpisują się gry planszowe. Poczucie radości i spokoju wywołane wspólnym spędzaniem czasu na grach i zabawie spaja więzy rodzinne.

Zobacz także
  • Jacek Braciak. W roli głównej. WYWIAD. Jacek Braciak: To nieprawda, że wszystko można zagrać
  • 6 pytań, które musisz sobie zadać, zanim zmienisz pracę 6 pytań, które musisz sobie zadać, zanim zmienisz pracę
  • Jack Ma - założyciel Alibaby Nie rzucaj roboty (zbyt szybko)
Komentarze (1)
Szczęście i spokój według skandynawskiego modelu Hygge - gry planszowe, które integrują rodzinę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • avatar

    Gość: hygge

    Oceniono 1 raz -1

    Czas i uwaga, to najcenniejsze, co rodzice mogą dać dzieciom. Drogie zabawki nie zrekompensują nieobecności matki czy ojca. Kupujemy gry planszowe, które bawią i uczą, np. Gdybyś Był Junior. Córeczki są bardziej skłonne się przed nami otworzyć, myślę, że traktują nas jak swoich przyjaciół.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy