Imiennik - dlaczego warto z niego korzystać, wybierając imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to moment nie tylko emocjonujący, ale i odpowiedzialny - młodzi rodzice często zastanawiają się nad nim już na samą wieść o ciąży. Dlaczego, podejmując tę ważną decyzję, warto korzystać z imiennika?

Moment nadania imienia to wyjątkowa chwila. Wybór tego, które będzie odpowiednie, zastanawia przyszłych rodziców już na samą wieść o przyszłych narodzinach – niejednokrotnie bywa to już 5 tydzień ciąży, a czasem nawet etap, w którym dopiero planują powiększenie rodziny! Podczas wyboru imienia dla dziecka rodzice kierują się rozmaitymi kryteriami. Już w czasach starożytnych znana była praktyka nadawania potomkom imion rodziców lub dziadków. Współcześnie podczas podejmowania tej ważnej decyzji nie bez znaczenia jest popularność konkretnych imion. Na podstawie wyborów dokonywanych przez rodziców można stworzyć ranking najpopularniejszych z nich i odkryć pewne prawidłowości. Obecnie do łask wracają imiona tradycyjne – takie jak Antoni, który w 2017 roku był najczęściej nadawanym imieniem męskim. W oczekiwaniu na pojawienie się nowego członka rodziny wiele uwagi poświęca się również znaczeniu konkretnego imienia oraz patronującym mu osobom. Jeśli te informacje są dla was istotne, sięgnijcie po imiennik.

Co zawiera imiennik?

Imiennik można nazwać księgą imion. Znajdziecie w nim ich alfabetyczną listę wraz z pochodzeniem oraz dosłownym znaczeniem imion (można na przykład dowiedzieć się, że imię Rafał tłumaczone jest jako „Bóg uleczył”, zaś imię Marta – jako „pani”). Imiennik to także świetne źródło informacji na temat przenośnego znaczenia imion. Dzięki niemu dowiecie się, jakie cechy charakteru tradycyjnie przypisywane są osobom noszącym konkretne imię. Księga ta pozwoli wam również zdobyć wiedzę na temat znanych postaci noszących interesujące was imię. Mogą to być osoby znane z Biblii i tradycji kościelnej, bohaterowie historii ostatnich wieków czy współcześni artyści.

Niekiedy imiennik zawiera też daty imienin. Kalendarz imieninowy nie tylko umożliwi wam wybranie świątecznego dnia dla waszego dziecka, ale stanowić ułatwienie wyboru imienia. Zgodnie ze starym zwyczajem dziecko „samo wybiera sobie imię”, przychodząc na świat konkretnego dnia roku (dziewczynka urodzona 9 kwietnia będzie zatem Mają, a chłopiec, który przyszedł na świat 6 października – Arturem). Z datą narodzin powiązany jest znak zodiaku – entuzjastów astrologii urodzeniowej ucieszy informacja o nim znajdująca się w niektórych imiennikach. Kolejnym ciekawym elementem składającym się na imiennik mogą być wersje obcojęzyczne danego imienia, co wydaje się szczególnie istotne teraz, gdy cały świat stoi przed młodymi ludźmi otworem.

Co warto mieć na uwadze, przeglądając imiennik?

Wszystkie informacje składające się na imiennik to duże ułatwienie przy podejmowaniu decyzji o wyborze imienia dla dziecka. Sama lista imion zaproponowana przez twórców takiej księgi pozwala uporządkować naszą wiedzę. Być może odświeżymy sobie pamięć o niektórych pięknych, ale nieco zapomnianych imionach? Inne natomiast mogą okazać się tak oryginalne, że imiennik będzie dla was pierwszym źródłem informacji na ich temat. Możecie z niego korzystać na każdym etapie przygotowywania się do rodzicielstwa, używając zarówno jego tradycyjnej, jak i internetowej formy. Niezależnie od tego, czy to dopiero 5 tydzień ciąży, czy też radosny dzień narodzin zbliża się wielkimi krokami – będzie on zawsze pomocny.

Zastanawiając się nad imieniem dziecka, rodzice powinni mieć jednak na uwadze pewną prawdę. Imię powinno służyć przede wszystkim maluszkowi, który w przyszłości będzie dorosłą osobą – dobrym pomysłem jest więc wzięcie pod uwagę zarówno zdrobnień, jak i tradycyjnej formy rozważanego imienia. Zbyt oryginalne lub obco brzmiące może być pewnym utrudnieniem, zwłaszcza na etapie szkolnym, gdy istnieje silna potrzeba przynależenia do grupy rówieśników. Warto też sprawdzić, czy imię będzie dobrze brzmiało z nazwiskiem dziecka. Dobrze jest unikać na przykład połączeń rymowanych oraz zestawień nietypowego imienia z tradycyjnym nazwiskiem. Ostrożnie podchodźcie też do mody na imiona. Nawet jeśli imiennik podsunie wam informację, że oryginalne imię, które się wam bardzo podoba, nosi także ulubiony aktor lub wokalista – nie podejmujcie tak ważnej decyzji pod wpływem impulsu.

Niezależnie od kryteriów, które przyjmiecie w czasie poszukiwania idealnego imienia dla dziecka, imiennik będzie dla was cennym źródłem wiedzy o dostępnych możliwościach. Warto sprawdzić jego możliwości i pomóc sobie w podjęciu tej niezwykle ważnej decyzji.

Więcej o: