Black Friday - jak nie dać się oszukać podczas promocji?

Koniec listopada oznacza obniżki i promocje w wielu sklepach - zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, które robią co mogą, aby podczepić się pod gorączkę związaną z Black Friday. Niestety, nie wszystkie z nich grają do końca uczciwie - zobaczcie, co należy zrobić, aby rzeczywiście skorzystać z czarnopiątkowej promocji.

Już tylko kilka dni dzielą nas od Black Friday 2019. I chociaż wiele sklepów już od jakiegoś czasu informuje o promocjach z tej okazji (komunikując je na przykład jako Black Week lub Weeks), to kumulacja wyprzedaży jeszcze przed nami. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, jeśli chcemy z nich skorzystać.

Black Friday - porównywarki cen

Gdy już znajdziemy interesujący nas przedmiot w jednym ze sklepów warto sprawdzić, czy gdzieś indziej nie jest dostępny w jeszcze atrakcyjniejszej cenie. Najpopularniejszą porównywarką w naszym kraju jest Ceneo, ale w tym przypadku „najpopularniejsza” nie oznacza niestety „najlepsza”. Dlaczego? Ano dlatego, że jej najbardziej użyteczna cecha jest dostępna dopiero po zalogowaniu. Mowa o sprawdzaniu historii ceny danego przedmiotu.

Black Friday - historia ceny danego przedmiotu

Ta nieetyczna taktyka niestety dotyczy wielu sklepów, które szumnie komunikują o promocjach z okazji Black Friday. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie historii zmiany cen danego przedmiotu. Można to zrobić (bez konieczności zakładania konta!) na takich stronach jak Skąpiec lub Cenowarka. Warto odwiedzić drugą z wymienionych stron – informuje ona nie tylko o zmianach cen, ale także sprawdza ceny sklepach zagranicznych i podaje czas wysyłki. Z okazji Czarnego Piątku powstały też specjalne strony poświęcone promocjom, takie jak fakefriday.pl oraz blackfridayonline.pl

Czy warto robić zakupy w Chinach?

Pomimo coraz większej popularności chińskich sklepów internetowych w Polsce wiele osób nadal ma opór przed takimi zakupami – dotyczy to zwłaszcza sprzętów o znaczniejszej wartości. Warto jednak się do nich przekonać! Przede wszystkim dlatego, że sklepy takie jak Banggood czy Gearbest podchodzą do tematu przecen na Black Friday znacznie odważniej niż te polskie. Niską cenę można jeszcze obniżyć za pomocą jednego z niezliczonej liczby kuponów i kodów zniżkowych – znajdziecie je między innymi na grupach facebookowych poświęconych zakupom w Chinach, takich jak chociażby Chińska cebula. Warto też rzucić okiem na Aliexpress – także dzięki temu, że od niedawna dokonane tam zakupy są dostarczane do paczkomatów.

14 dni na zwrot

Łowiąc okazje z okazji promocji na Black Friday lepiej ograniczyć się do zakupów w internecie. Przede wszystkim z powodu możliwości zwrotu zakupionego towaru – można go zwrócić do 14 dni po zakupie bez podania przyczyny. Sklepy stacjonarne często są mniej szczodre w swoich regulaminach – potrafią przyjmować zwrot, ale nie zwracając pieniędzy, a na przykład równowartość zakupów w formie karty podarunkowej.

Black Friday 2019 - kiedy?

W tym roku Black Friday wypada 29 listopada. Wtedy też można się spodziewać największej liczby promocji – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Black Friday - skąd się wziął?

Wersji tłumaczących powstanie tego terminu jest kilka. Jedną z nich przypisuje się policjantom z Filadelfii, którzy mieli zacząć go używać na początku lat sześćdziesiątych. Piątek po Święcie Dziękczynienia był dla nich jednym z najgorszych dni pracy w całym roku – pracowali w dwunastogodzinnych zmianach i musieli pomagać nie tylko w organizacji ruchu drogowego (zwłaszcza w okolicach domów handlowych), ale także z „pieszymi korkami”. Praca tego dnia była tak ciężka, że został określony mianem Black Friday właśnie. Więcej na temat historii Black Friday przeczytacie TUTAJ.

Więcej o: