Jedna ładowarka do wszystkich smartfonów. Koniec problemu ajfonowców

Europarlament chce zunifikowania gniazd do ładowania we wszystkich nowych telefonach w UE. Powód? Troska o środowisko. Ułatwienie życia użytkownikom smartfonów to jednak tylko skutek uboczny.

Kto najczęściej potrzebuje ładowarki do telefonu? Ajfonowcy! Krótka żywotność baterii w telefonach z jabłuszkiem to powszechnie znana bolączka tego sprzętu. Jeśli przejdzie zgłoszony przez Parlament Europejski projekt ujednolicenia portów do ładowania we wszystkich nowych telefonach w UE, skończą się problemy z pożyczaniem ładowarek od androidowców. Nie to jednak przyświecało europosłom - chodzi o ekologię, naturalnie.

Jeden kabel, mniej elektrośmieci

Smartfon, tablet, czytnik e-booków, laptop, aparat... Za każdym razem, gdy kupujemy nowe urządzenie mobilne, otrzymujemy w pakiecie nową ładowarkę i nowy kabel. Najczęściej mamy do czynienia z końcówkami w jednym z trzech standardów - microUSB, USB-C lub Lightning. Częste zakupy powodują, że pozbywamy się nawet sprawnych ładowarek, bo po prostu ich już nie potrzebujemy. Efekty takiej postawy można łatwo przewidzieć. W zeszłym roku wyprodukowaliśmy ponad 50 mln ton elektroodpadów. Europejczycy zawyżają średnie wyliczenia niechlubnym wynikiem 16 kg na mieszkańca rocznie.

Wkrótce to się zmieni. – Liczba kabli i ładowarek produkowanych i wyrzucanych każdego roku jest nie do przyjęcia. Europejczycy zmieniają swoje smartfony średnio co dwa lata, więc co drugi rok nasi obywatele są zmuszeni do zakupu nowych ładowarek przy zakupie nowych urządzeń, nawet jeśli wszystkie ładowarki nadal działają. Popyt rośnie, a wraz z nim marnotrawstwo i eksploatacja zasobów naturalnych. Toniemy w oceanie odpadów elektronicznych – przestrzegała w Parlamencie Europejskim Róża Thun, europosłanka PO. Rezolucję poparto 582 głosami, Komisja Europejska przygotuje więc szkic nowej ustawy. Ma czas do lipca tego roku.

Apple (zdjęcie ilustracyjne)Apple (zdjęcie ilustracyjne) Agencja Gazeta

Krok w tył

Co ciekawe, Apple opowiedział się przeciwko temu projektowi. Zdaniem firmy ten ruch paradoksalnie spowoduje wytworzenie nowych elektrośmieci, bo obecne ładowarki przestaną być potrzebne. Apple ostrzega też, że wprowadzenie tej ustawy zahamuje innowacje.

Uważamy, że przepisy wymuszające jednolity model ładowarki zahamują innowacyjność i przyniosą tylko szkody Europejskim konsumentom i całemu rynkowi. Mamy nadzieję, że Komisja będzie poszukiwała innych rozwiązań - takich, które nie zaszkodzą rozwojowi branży technologicznej – przekazał Apple w oświadczeniu dla Agencji Reutera.

Czy ujednolicenie portów do ładowania to dobry pomysł?
Więcej o: