BMW M2 Competition robi Ashritę Furmana w balona

Bawarczycy odebrali rekordziście w ustanawianiu rekordów Guinnessa jeden z ponad 600 tytułów. Na widok sunącego bokiem BMW M2 Competition Ashrita Furman nadął się jak balon.

Nie ma na świecie drugiego takiego człowieka, który zajmowałby się zawodowo ustanawianiem rekordów Guinnessa. Ashrita Furman, nowojorczyk, zdobył swój pierwszy tytuł w wieku 25 lat - wykonał 27 tysięcy pajacyków w 6 godzin i 45 minut. Od tego czasu zupełnie zatracił się w rekordach, a to doprowadziło go m.in. do zdobycia tytułu mistrza świata w ilości przebitych laserem balonów na minutę (aż 63!). BMW wykryło w tym swoją szansę, uznając, że w roli pogromcy balonów od człowieka lepiej sprawdzi się maszyna. Efekty zostały uwiecznione na krótkim filmie.

 

Do pojedynku z balonami BMW wystawiło M2 w zorientowanej na osiągi wersji Competition napędzanej przez podwójnie doładowaną, 3-litrową, rzędową "szóstkę". W tej konfiguracji jednostka generuje 410 KM mocy i 550 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Osiągi? Lepsze niż w "zwyczajnej" M2. Wyposażone w 7-biegową, automatyczną przekładnię dwusprzęgłową auto osiąga pierwszą setkę w zaledwie 4,2 s, czyli wystarczająco szybko, by sprawnie pokonać tor ułożony w logo dywizji sportowej BMW M. Na "ringu" ustawiono, rzecz jasna, napełnione powietrzem przeszkody.

BMW M2 CompetitionBMW M2 Competition fot. BMW

Competition to nie tylko podkręcony silnik i lepsze osiągi, ale też zmodernizowany układ chłodzenia wykorzystujący dodatkową chłodnicę oleju, przeprogramowany układ kierowniczy i wydajniejszy układ hamulcowy z większym tarczami. Drobne zmiany są także widoczne w stylistyce samochodu - M2 Competition można rozpoznać po bardziej aerodynamicznych obudowach lusterek zewnętrznych, przestylizowanym przednim zderzaku i innym wzorze felg aluminiowych.

Nowy rekord: 79 balonów przebitych w ciągu minutyNowy rekord: 79 balonów przebitych w ciągu minuty fot. BMW

Jak z ustawionymi na torze "przeciwnikami" poradziła sobie "emka"? Wyposażono ją w laser umieszczony na osłonie chłodnicy, który w ciągu minuty przebił aż 79 balonów, co zapewniło BMW tytuł rekordzisty świata w tej nietypowej konkurencji. Ashirta Furman nadął się z tego wszystkiego jak balon, ale tytuł musiał oddać...

Więcej o: