Sonda dieslowa cz. I: Adam Kornacki

Adam Kornacki

Adam Kornacki (fot. FiIip Klimaszewski/TVN Turbo)

Czarne chmury zawisły nad przyszłością diesla, a branża żyje już tylko elektryfikacją. Spytaliśmy specjalistów z TVN Turbo, czy auta z jednostkami wysokoprężnymi rzeczywiście znikną z dróg i jaką mamy alternatywę.

Nagonka na silniki diesla to „czysta” polityka czy faktyczna troska o środowisko?

Znakomita większość to polityka. Oczywiście, przy rozwoju hybryd i aut elektrycznych stare diesle w taksówkach są miejskimi trucicielami. Skomplikowany osprzęt konieczny do spełnienia norm czystości spalin sprawił, że diesle stały się koszmarnie drogie w eksploatacji i w efekcie nieopłacalne dla części kierowców.


Czy samochody hybrydowe mogą być alternatywą dla diesli?

Hybrydy wyprą diesle w segmencie aut osobowych. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Skoro wyparły je z wyścigu 24h Le Mans, to z pewnością to samo nastąpi na rynku. Hybryda daje genialną elastyczność, dobre osiągi i spore oszczędności. Przy okazji, o czym może nie wszyscy wiedzą, jest bardzo prostą i bezawaryjną konstrukcją - w sumie podobną do pierwszych diesli.


Mercedes-Benz W123Mercedes-Benz W123 fot. Mercedes-Benz


Najbardziej niezawodny silnik diesla:

Oczywiście ten z Mercedesa W123 i ten z Volvo serii 200. Cudownie klekoczące i robiące po 1,5 mln kilometrów bez remontu. Dzisiaj nieosiągalne.Najciekawsze auto z dieslem:

Zdecydowanie audi R10 TDi z wyścigu Le Mans. Startowało od 2006 do 2010 r., kiedy moda na diesle ogarnęła Europę. Miało masę poniżej jednej tony, 645 koni, kolosalny moment obrotowy i pięciobiegową skrzynię. Czad.


Audi R10 TDIAudi R10 TDI fot. Audi


Dla kogo została stworzona jednostka wysokoprężna?

Najpierw dla oszczędnych, a potem dla miłośników dużego momentu obrotowego. Sprawdzała się najlepiej w dużych SUV-ach, gdzie nie chodziło już tylko o niskie spalanie, ale także o fantastyczną elastyczność, której nie miały silniki benzynowe.Ogólne stanowisko: za czy przeciw?

Nie mam samochodu z dieslem. Nawet w motorówce wymieniłem wysokoprężne pięć cylindrów na benzynowe V8. Idę z duchem czasu, więc raczej do diesla już nie wrócę. Przeciw.


Kupiłbyś auto z silnikiem diesla?
Zobacz także
  • Dr Sylwia Spurek, zastępca rzecznika praw obywatelskich Co jest molestowaniem? Wywiad z dr Sylwią Spurek, zastępczynią rzecznika praw obywatelskich
  • Mój pierwszy raz: golf Mój pierwszy raz : golf
  • Bosch Unlimited Bosch Unlimited: odkurzanie bez granic
Skomentuj:
Sonda dieslowa cz. I: Adam Kornacki
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy