Nowe szaty króla | BMW serii 8 Coupé

Umarła "szóstka", niech żyje "ósemka"! BMW zrobiło porządek w swoim nazewnictwie, przydzielając największemu coupé cyfrę "8". Na szczęście zmiany nie ograniczają się do nowego numeru.

"BMW zakończyło produkcję coupé serii 6" - ta informacja obiegła świat motoryzacyjny w maju 2017 r. Mniej zorientowani, zalani łzami postawili już na modelu świeczkę. Wtajemniczeni zaś zaczęli zacierać ręce, bo wiedzieli, że to oznacza rychłe nadejście następcy.

I tak się stało. Najpierw w spadku po serii 6 coupé, cyferkę otrzymała dawna "piątka" GT. Większa, 5-drzwiowa odmiana tego modelu (tak, tak, to liftback!) to teraz właśnie seria 6 GT. Największe bawarskie coupé przemianowano z kolei na serię 8, co jest wyraźnym nawiązaniem do legendarnego modelu 850i z 1989 r. Czy nowa "ósemka" zasługuje na nobilitujące konotacje? Tego jeszcze nie możemy stwierdzić, bo nią nie jeździliśmy, ale mieliśmy okazję przyjrzeć się jej z bliska na zamkniętym pokazie w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że nowe coupé sprosta legendzie, z którą przyszło mu się zmierzyć.

Nowe BMW serii 8 CoupéNowe BMW serii 8 Coupé fot. BMW

Tylko spójrzcie na tę karoserię! Wąskie, "przymrużone" reflektory LED, opływowa, niska sylwetka, imponująco długa maska silnika, masywne "barki" i "biodra" - seria 8 wygląda, jak po udanej sesji treningów w jednym z modnych fitness klubów. Nas urzekł tył z minimalistycznymi lampami, zachodzącymi na bok nadwozia - po prostu majstersztyk! Adrian van Hooydonk, główny projektant BMW, rozwija język stylistyczny marki w bardzo dobrym kierunku. Nieprzekonani niech wygooglują sobie nowe BMW serii 3 albo wyczekiwanego roadstera Z4. Ktoś jeszcze tęskni za kontrowersyjnym Chrisem Banglem?

I w zasadzie tyle wystarczy, by przyciągnąć klientów do salonu. Dzisiaj kupujemy samochody oczami i nawet nie wstydzimy się już do tego przyznać. Ale żeby przypieczętować w głowach klientów decyzję o zakupie, BMW zadbało też o "bebechy" - nie tylko mechaniczne, ale i technologiczne. Pod długą maską (do Jaguara E-Type jednak jeszcze trochę brakuje) znajdziemy dwa silniki - benzynowy 4.4 V8 o mocy 530 KM i 750 Nm momentu obrotowego (M850i) lub wysokoprężny, rzędowy 3.0 o mocy 320 KM i 680 Nm momentu obrotowego (840d). Zła wiadomość dla fanów tylnego napędu: obie wersje występują standardowo z napędem na wszystkie koła xDrive. Dobra wiadomość dla fanów przyczepności: obie wersje występują standardowo z napędem na wszystkie koła xDrive.

Nowe BMW serii 8 CoupéNowe BMW serii 8 Coupé fot. BMW

A co w środku? Na kierowcę czeka inteligentny kokpit BMW Live Cockpit Professional z w pełni cyfrowym zestawem wskaźników i środkowym monitorem o przekątnej 10,25 cala z nowoczesnym interfejsem. Nie zabrakło, oczywiście, sterowania gestami - to popisowy numer Bawarczyków. Co jeszcze? Technologie półautonomiczne, takie jak np. asystent parkowania z automatycznym prowadzeniem poprzecznym i wzdłużnym podczas parkowania i wyjazdu z miejsca parkingowego. Dzięki BMW Digital Key można z kolei uruchomić silnik za pomocą smartfona albo wyjechać autem z miejsca parkingowego, stojąc na zewnątrz i przesuwając palcem po kluczyku. Tego nie było w 850i!

Więcej o:
Komentarze (1)
Nowe szaty króla | BMW serii 8 Coupé
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Annie M

    Oceniono 1 raz 1

    Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi, zwanemu dr Agbazarą, wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość, pomagając mi przywrócić mego kochanka, który zerwał ze mną Cztery miesiące temu, ale teraz ze mną przy pomocy dr Agbazary, wielkiego zaklęcia miłosnego odlewnik. Wszystkim dzięki niemu możesz również skontaktować się z nim o pomoc, jeśli potrzebujesz go w czasach kłopotów poprzez: ( a g b a z a r a @ g m a i l . c o m ) możesz również Whatsapp na ten numer ( +234 810 410 2662 )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX