Bugatti La Voiture Noire. Nowy najdroższy samochód na świecie

Bugatti La Voiture Noire

Bugatti La Voiture Noire (Bugatti)

Powstał w zaledwie jednym egzemplarzu. Stwierdzenie, że kosztuje dużo, byłoby w tym przypadku kosmicznym niedopowiedzeniem.

Chociaż francuska nazwa „La Voiture Noire” brzmi tajemniczo i intrygująco, to oznacza po prostu „czarny samochód”. Najnowsze dzieło Bugatti jest – a w zasadzie było, bo zostało stworzone w zaledwie jednym egzemplarzu, który zresztą już znalazł właściciela – dostępny właśnie w tym kolorze. O co jednak właściwie chodzi z nowym Bugatti?

La Voiture Noire to właściwie Chiron w przebraniu

Pod względem technicznym „nowe” Bugatti w zasadzie niczym się nie różni od Chirona i zaprezentowanego niedawno Divo. Sercem samochodu jest doskonale znany silnik – rzędowa, szesnastocylindrowa jednostka o pojemności ośmiu litrów, wspomagana przez aż cztery turbosprężarki. Całość generuje moc niemal 1500 koni mechanicznych i oszałamiające 1600 Nm.

Bugatti La Voiture Noire - nowe i stareBugatti La Voiture Noire - nowe i stare Bugatti

To, czym La Voiture Noire się wyróżnia, jest wygląd. Ręcznie wykonany, karbonowy bodykit ma upodobnić auto do jednego z klasycznych Bugatti – modelu Type 57 SC Atlantic, który był produkowany w latach 1936-1939. Powstały zaledwie cztery egzemplarze tego samochodu – pierwszy z nich został zniszczony przez pociąg, a dwa kolejne znajdują się w prywatnych kolekcjach. Najciekawsze są losy czwartego, nazywanego właśnie La Voiture Noire – należał on do Jeana Bugatti i zaginął podczas transportu w 1940 roku. Od tamtego czasu jest jednym z najbardziej poszukiwanych samochodów świata i spekuluje się, że obecnie znajduje się w rękach kolekcjonera, który nie chce pokazać go światu.

Nowy La Voiture Noire, który powstał w jednym egzemplarzu, został wyceniony na 16 700 000 euro i według nieoficjalnych informacji sprzedany Ferdinandowi Piechowi – byłemu prezesowi koncernu Volkswagen.

Zobacz także
  • 6 pytań, które musisz sobie zadać, zanim zmienisz pracę 6 pytań, które musisz sobie zadać, zanim zmienisz pracę
  • Jack Ma - założyciel Alibaby Nie rzucaj roboty (zbyt szybko)
  • Sokół dla Vistula&Prosto Vistula i Prosto - o co chodzi?

Polecamy