Hennessey Goliath 6x6, czyli najpotężniejszy pickup na świecie

Jeśli samochód bierze swoją nazwę od imienia najsłynniejszego (przynajmniej do momentu pojawienia się "Góry" w "Grze o tron") olbrzyma w historii, to nie ma wyjścia - sam musi być wielki i potężny. I trzeba przyznać, że w przypadku omawianego pojazdu nazwa ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Pamiętacie Mercedesa G63 AMG 6x6? Gdy został zaprezentowany, budził – całkowicie zresztą zasłużenie – spore zainteresowanie ze względu na rozmiary i osiągi. Przypomnijmy – pod jego maską znajdował się silnik V8 o pojemności 5,5 litra, który generował moc 544 koni mechanicznych. Teraz jednak pojawił się samochód, przy którym wspomniany Mercedes wygląda jak… no może nie jak dziecinna zabawka, ale jednak jak pojazd o dość skromnych gabarytach i podobnych osiągach.

Goliat wchodzi na scenę

Specjaliści z firmy Hennessey od lat zajmują się przerabianiem mocnych, amerykańskich samochodów na prawdziwe drogowe potwory. Ich dziełem jest chociażby Exorcist – zmodyfikowany Chevrolet Camaro, który był odpowiedzią na Dodge’a Challengera w wersji Demon. Wówczas moc wzrosła z 640 koni mechanicznych do… tysiąca!

 

Teraz amerykańska firma postanowiła „wziąć na warsztat” Chevroleta Silverado w wersji Trail Boss. Do tego auta trafiło kilka silników, a najmocniejszy z nich to V8 o pojemności 6,2 litra i mocy 420 koni mechanicznych. Specjaliści z Hennessey postanowili oczywiście „nieco” podnieść ostatnią w wymienionych wartości. I tak Goliath 6x6 dysponuje 715 koniami mechanicznymi, a także maksymalnym momentem obrotowym o wartości ponad 900 Nm. Tym jednak, co najbardziej rzuca się w oczy, jest rzecz jasna trzecia oś, a także ogromne, 37-calowe koła. 

Ile kosztuje Goliath 6x6?

Dołączenie do grona właścicieli Hennessey Goliatha 6x6 nie będzie jednak łatwym zadaniem. Po pierwsze dlatego, że to grono dość skromne – firma planuje bowiem stworzenie zaledwie 24 egzemplarzy tego pojazdu. Po drugie, za każdy z nich trzeba wyłożyć sporą kwotę – firma wyceniła swoje dzieło na 375 tysięcy dolarów.

Więcej o: