Aston Martin stworzył motocykl. Po raz pierwszy w swojej historii!

Co prawda nie można nim jeździć po publicznych drogach, ale trudno przejść obojętnie obok innych jego cech.

Aston Martin to brytyjska marka motoryzacyjna znana głównie z dwóch rzeczy. Pierwsza to produkowanie równocześnie kilku modeli, które na pierwszy rzut oka wydają się identyczne, a druga to fakt bycia ulubioną marką Jamesa Bonda. To, czego nijak dotąd nie można było z Astonem Martinem powiązać, to produkcja jednośladów. Aż do teraz, bo Brytyjczycy właśnie zaprezentowali swój pierwszy motocykl.

Motocykl Aston Martin - moc i masa

Motocykl zaprezentowany podczas mediolańskiego Motorcycle Show nie jest samodzielnym dziełem Astona Martina - powstał bowiem we współpracy z angielską marką Brough Superior. AMB 001 (bo taka jest oficjalna nazwa tego modelu) o dziwo nie jest napędzany silnikiem elektrycznym. Jego sercem jest turbodoładowana jednostka V-Twin, która generuje moc 180 koni mechanicznych. Biorąc pod uwagę fakt, że motocykl waży 180 kilogramów, mamy do czynienia z naprawdę imponującym stosunkiem mocy do masy. Zostaje on co prawda zaburzony, gdy na motocyklu siada kierowca, ale nawet wówczas jest świetnie. Osiągnięcie tak niskiej masy było możliwe dzięki użyciu aluminium (z niego wykonano koła) oraz włókna węglowego. Całość została wykończona w tradycyjnych wyścigowych kolorach Aston Martin (Stirling Green i matowej czerni).

Motocykl Aston Martin AMB 001Motocykl Aston Martin AMB 001 materiały prasowe

Aston Martin AMB 001 - ile kosztuje?

Ci, którzy chcieliby postawić motocykl Astona Martina w swoim garażu muszą być gotowi na pokonanie dwóch niełatwych przeszkód. Pierwszy to oczywiście cena - jednoślad został wyceniony na 108 tysięcy euro, czyli niespełna pół miliona złotych. Kwota to jednak nie wszystko, bo druga przeszkoda polega na wyprzedzeniu innych chętnych - Aston Martin zapowiedział bowiem, że z fabryki Brough Superior w Tuluzie, gdzie będzie produkowany AMB 001, wyjedzie zaledwie 100 egzemplarzy motocykla.

Więcej o: