McLaren Elva - supersamochód bez szyb i dachu

Oferta McLarena wzbogaciła się właśnie o interesujący model. Elva co prawda nie posiada szyb ani dachu, ale ma gwarantować "nadzwyczajną radość z jazdy".

Pamiętacie zapowiedziane kilka miesięcy temu przez Ferrari modele Monza SP1 i SP2? Samochody te należą do ekskluzywnej serii Icona i swoją stylistyką mocno nawiązują do klasycznych modeli z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Dlaczego o nich wspominamy? Ano dlatego, że pomysł na sportowy samochód pozbawiony dachu oraz przedniej szyby spodobał się także McLarenowi, który wprowadził go w życie w postaci modelu Elva.

McLaren Elva – nawiązanie do historii

Nie sugerujemy oczywiście, że McLaren ściągnął pomysł na tego typu samochód od Ferrari. Brytyjska marka sięgnęła bowiem do własnej historii, a konkretnie do samochodów McLaren-Elva, zaprojektowanych w latach sześćdziesiątych przez Bruce’a McLarena. Aspektem, na który wówczas zwracano szczególną uwagę była aerodynamika i aby uzyskać jak najkorzystniejszy współczynnik oporu powietrza zrezygnowano z szyb i dachu. Identycznie jest w nowym wcieleniu Elvy, ale inżynierowie zadbali o komfort pasażerów – dzięki systemowi o nazwie Active Air Management podróżujący nie odczuwają podmuchów ani zawirowań powietrza.

McLaren ElvaMcLaren Elva materiały prasowe

McLaren Elva – osiągi i możliwości

McLaren twierdzi, że Elva jest najlżejszym samochodem, jaki kiedykolwiek udało się stworzyć firmie. Oznacza to, że pojazd waży niewiele ponad tonę (model Senna ma masę 1198 kilogramów). Pod maskę (a właściwie pod tylną część karoserii) trafił czterolitrowy, podwójnie doładowany silnik V8 generujący moc 815 kilometrów na godzinę, co w połączeniu z niewielką wagą po prostu musi gwarantować niesamowite osiągi. I tak rzeczywiście jest, bo według podanych informacji sprint od zera do 200 kilometrów na godzinę trwa 6,7 sekund – to wynik lepszy niż w przypadku modelu Senna!

Ile kosztuje McLaren Elva?

Samochód o tak unikatowej charakterystyce i osiągach nie może być łatwo dostępny. I cóż, trudno mowić o zaskoczeniu zarówno w kontekście liczby wyprodukowanych egzemplarzy, jak i ceny. McLaren ogłosił, że powstanie 399 sztuk modelu Elva, a każdy z nich będzie kosztował co najmniej 2 064 115 euro – co najmniej, bo każdy z klientów będzie mógł spersonalizować swój egzemplarz, co zdecydowanie nie pozostanie bez wpływu na cenę.

Więcej o: