Co oznaczają symbole w przewodniku Michelin?

FILIP RADWANSKI

Wszyscy przynajmniej ze słyszenia znają słynne gwiazdki z najpopularniejszego przewodnika kulinarnego na świecie (choć te bardziej przypominają kwiatki). W tej biblii smakoszy znajdziemy też inne symbole - wyjaśniamy, co oznaczają.

Zaczynamy od najważniejszego, czyli od gwiazdek. Gwiazdki Michelin oznaczają jakość dań. Mogą być maksymalnie trzy. Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii (dosłownie: restaurację z kuchnią o wysokiej jakości gotowania, wartą zatrzymania się w drodze.) Według Michelin jest to nagroda dla szefów kuchni, którzy „stosując najwyższej jakości składniki, tworzą starannie przygotowywane potrawy o wyraźnych, doskonałych smakach, stale na wysokim poziomie”. Dwie gwiazdki otrzymują restauracje z rewelacyjną kuchnią, warte odwiedzenia (dosłownie: te z doskonałą jakością gotowania, warte nadłożenia drogi). Michelin przyznaje je za „osobowość i talent szefów kuchni i ich zespołów widoczne w fachowo przygotowanych potrawach, które są wyrafinowane, zainspirowane, a czasami oryginalne”. Trzy gwiazdki dostają te restauracje, które mogą pochwalić się wyjątkową kuchnią, wartą specjalnej podróży – specjalnie tylko do nich! Najwyższa nagroda przyznawana jest „szefom kuchni u szczytu ich profesjonalnej kariery za znakomite dania robione z niezwykła atencją z najlepszych, wzorcowych składników”, często rzadkich lub trudno dostępnych.

Co oznaczają domki i sztućce w przewodniku Michelin i co to jest Bib Gourmand?

Domek oznacza wygodę i jakość noclegów. Używany jest przy rekomendowaniu hoteli. Może być od 1 do 5 domków (dość wygodny, wygodny, bardzo wygodny, komfort najwyższej klasy i luksus w tradycyjnym stylu).

Sztućce symbolizują jakość i wygodę w samej restauracji. Tak jak w przypadku domków może być ich maksymalnie pięć i ich liczba oznacza dokładnie to samo (od dość wygodna do luksus w tradycyjnym stylu).

Michelin Bib Gourmand, czyli Bib Smakosz, funkcjonuje dopiero od 1997 r. i oznacza restauracje i knajpki o najlepszym stosunku jakości do ceny. Nie można dostać kilku Bibów – tu nie ma gradacji.

Zobacz także
  • Szybki rozwój i ogromny potencjał przewozów, które wykonuje Uber tłumaczy jego obłędną wycenę (66 mld dol). Uber jest firmą, której szalone tempo ekspansji wciąż pożera zyski.

Niezobowiązujące zajęcie dające niemały zarobek jest nie do pogardzenia w świecie, gdzie finansowy kryzys sprzed ośmiu lat do dziś odbija się czkawką. Uber doskonale wstrzelił się w swój czas. Nie mógł pojawić się wcześniej, bo nie było telefonów z dotykowymi ekranami. Dziś jego ekspansję (500 miast, 70 państw) napędzają rozmiłowani w smartfonach millenialsiAplikacja firmy przewozowej Uber Millenialsi - pokolenie pożyczania
  • Glacier Express przejeżdża przez słynny wiadukt Landwasser w kantonie Gryzonia, fot. Jia Li / shutterstock.com Najpiękniejsze trasy kolejowe świata [TOP 10]
  • Wilk z Wall Street Jak zmieniał się korporacyjny dress code?
Skomentuj:
Co oznaczają symbole w przewodniku Michelin? Gwiazdki, domki, sztućce
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy