Ford Fiesta Active Cup: znamy mistrzów Polski w kitesurfingu

Zatoka Pucka ponownie stała się areną finałowych zmagań najlepszych kitesurferów w ramach finału Pucharu Polski i Mistrzostw Polski. W dniach 12-15 sierpnia rozegrano ostatnie zawody sezonu w aż czterech konkurencjach.

Do rywalizacji przystąpiła niemal setka zawodników z kraju i z zagranicy. Przez cztery dni zmagań pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie – od szkwalistego wiatru, przez burzę, słońce, deszcze, po lekką bryzę. Tak różnorodna aura dodała konkursom dramaturgii, a emocje podsycał fakt, że w tym roku medale mistrzostw Polski mogli zdobyć również obcokrajowcy. Udało się rozegrać wszystkie zaplanowane konkurencje główne: Freestyle, Twin Tip Race i Formula Kite (tzw. hydroskrzydło) oraz, pierwszy raz na świecie, Formula Kite Mixed.

Zawodnicy kategorii Freestyle musieli czekać aż do ostatniego dnia zawodów na mocniejszy wiatr. W finałowym pojedynku Marek Rowiński pokonał Philipa Kervela z Aruby, zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski. Wśród kobiet tytuł wywalczyła Katarzyna Lange, drugie miejsce przypadło Małgorzacie Kołacz, a trzecie – młodej Marcie Włodarczyk.

W Twin Tip Race po zaciętej rywalizacji tytuł mistrza przypadł po raz kolejny Maksowi Żakowskiemu – prawie wszystkie wyścigi ukończył jako pierwszy. Tuż za nim uplasował się Filip Nawój, który zwyciężył również w kategorii młodzików, trzeci natomiast był Jakub Wątorowski. Wśród kobiet triumfowała Agnieszka Chodorska, po niej Nina Arcisz (mistrzyni wśród młodziczek) i Magdalena Woyciechowska.

Podczas widowiskowych wyścigów na hydroskrzydle (patrz zdjęcie), czyli w Formule Kite, rozegrano aż 11 biegów, w których najlepsi okazali się Maks Żakowski oraz Magdalena Woyciechowska. Magda wygrała również w kategorii młodziczek. Wicemistrzami zostali Igor Malenko z Ukrainy oraz Nina Arcisz. Trzecie miejsce przypadło Jakubowi Jurkowskiemu i Julii Damasiewicz.

Największa atrakcja czekała na zawodników oraz widownię – znów – 14 sierpnia.W Pucku po raz pierwszy na świecie rozegrano wyczekiwaną konkurencję – Formula Kite Mixed. To zupełna nowość: startują pary damsko-męskie. Taka forma wyścigu jest zapowiadana na igrzyska we Francji w 2024 r. Zgłosiło się osiem par. Najlepiej poradzili sobie Julia Damasiewicz z Jankiem Koszowskim; wygrali dwa z czterech wyścigów. Drugim duetem byli Magdalena Woyciechowska z Jakubem Jurkowskim, a trzecie miejsce wywalczyli Agnieszka Chodorska z Maksem Żakowskim.

Poniżej tytularny bohater zawodów. Fiesta Active jako wszechstronny crossover dla aktywnych świetnie wpisał się w klimat największych zawodów kitesurfingowych w Polsce. Odważną stylizacją z offroadowymi akcentami i pierwszorzędnymi właściwościami jezdnymi sprawdza się wszędzie tam, gdzie czeka przygoda. Oczywiście, również w mieście.

Ford Fiesta ActiveFord Fiesta Active Dominik KalamusWięcej o: