PZPN uruchomił serwis z archiwalnymi meczami reprezentacji Polski

Poszukując archiwalnych nagrań spotkań polskiej reprezentacji nie trzeba już liczyć jedynie na YouTube i zamieszczane tam ripy marnej jakości. Polski Związek Piłki Nożnej wystartował bowiem z projektem, który bez wielkiej przesady można określić mianem "piłkarskim Netflixem polskiej kadry".

Odnalezienie nagrań z archiwalnymi meczami polskiej kadry nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem. O ile nie interesują nas spotkania, które złotymi zgłoskami zapisały się w historii rodzimego futbolu (jak chociażby słynne 1:1 na Wembley, 3:0 z Belgią z hat trickiem Zbigniewa Bońka czy bezprecedensowe 2:0 z Niemcami), a na przykład mecze eliminacyjne przed mundialem z 1986 roku. 

Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił dziś serwis o nazwie Biblioteka PZPN, który docelowo ma być kompletnym kompendium na temat polskiego futbolu reprezentacyjnego. W oficjalnej informacji prasowej czytamy: 

Historię i teraźniejszość polskiego futbolu tworzyli i tworzą nie tylko bohaterowie z pierwszych stron gazet. Nie zapominamy o dynamicznie rozwijającej się piłce kobiecej, widowiskowym futsalu i beach soccerze, a także o mających coraz większy zasięg rozgrywkach młodzieżowych czy turniejach dla dzieci. Naszym celem jest, by to wszystko znalazło się w Bibliotece PZPN. Plany mamy ambitne, choć zdajemy sobie sprawę, że są to plany nie na tygodnie czy miesiące, ale na lata. Materiały ze wspomnianych rozgrywek będziemy stopniowo umieszczać na stronach Biblioteki. Z każdym dniem będzie przybywać filmów, ciekawostek, artykułów czy zestawień statystycznych. Już z tego powodu warto zostać z nami na lata. Na razie tworzymy strony tylko do tych meczów, do których mamy materiały filmowe. Stąd pewne braki np. przy eliminacjach i turnieju olimpijskim w Monachium (1972) czy kwalifikacjach do mistrzostw Europy 1976. Z czasem obiecujemy nadrobić zaległości. 

Trzeba jednak przyznać, że zawartość serwisu już na starcie robi dobre wrażenie. W przypadku spotkań z czasów naprawdę odległych (na przykład Polska – Brazylia z 1938 roku) możemy oglądać opowiadające o nich materiały, ale już na przykład mecze z Mistrzostw Świata z 1978 roku dostępne są w całości. Wybranym spotkaniom towarzyszą nie tylko statystyki, ale także anegdoty. Poniższa dotyczy przegranego 0:2 meczu z Argentyną na Mundialu 78: 

Anegdota dotycząca meczu Polska - Argentyna z 1978 rokuAnegdota dotycząca meczu Polska - Argentyna z 1978 roku Łączy nas piłka

Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej gratulujemy wykonania fantastycznej pracy. Nie mamy wątpliwości, że Biblioteka swoją zawartością wciągnie kibiców na długie godziny.  

LINK DO BIBLIOTEKI
 

Więcej o: