Igrzyska Olimpijskie w Tokio przełożone. Kiedy się odbędą?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski długo zwlekał z podjęciem i ogłoszeniem tej decyzji, ale ostatecznie ugiął się pod presją praktycznie całego świata. Letnie Igrzyska Olimpijskie, które miały się odbyć w Tokio na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku, zostały przełożone na następny rok.

Podjęcie decyzji o przełożeniu największej sportowej imprezy było kwestią czasu. I choć MKOl długo zapewniał, że nie ma powodu do wprowadzania zmian w terminarzu, to nie miał wyjścia. Z prośbą o przełożenie imprezy zgłosił się do Komitetu premier Japonii Shinzo Abe. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa – o ile można mieć nadzieję, że sytuację uda się opanować do lipca (oby!), to kwalifikacje w wielu dyscyplinach nie zostały ukończone, a sportowcy nie mają warunków, aby trenować i szlifować formę.

Zgodnie z obecnymi ustaleniami, Igrzyska Olimpijskie w Tokio mają odbyć się w 2021 roku. To sytuacja bezprecedensowa – nigdy wcześniej impreza nie została odwołana z powodu pandemii. Przyczyną odwołania trzech Igrzysk (w 1916, 1940 i 1944 roku) były pierwsza i druga wojna światowa.

W programie przełożonych na 2021 rok zmagań olimpijskich znajdują się 33 sporty. Zawodnicy będą rywalizować w czterech nowych dyscyplinach: karate, skateboardingu, surfingu oraz wspinaczce sportowej.

Euro 2020 w 2021 roku

Letnie Igrzyska Olimpijskie nie są pierwszą imprezą, która została przełożona o rok z powodu pandemii koronawirusa. Wcześniej taki los spotkał piłkarskie Mistrzostwa Europy oraz Copa America, które pierwotnie miały się odbyć na przełomie czerwca i lipca 2020 roku. UEFA ogłosiła również nowe terminy rozegrania finałów Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy (pisaliśmy o tym TUTAJ), ale istnieją niewielkie szanse, że owych terminów uda się dotrzymać.

Więcej o: