Dom na Sycylii za 1 euro. Władze kolejnego miasta walczą o mieszkańców

To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się interesującą ciekawostką, powoli przekształca się w trend, który sporo mówi o tym, jak wygląda życie na prowincji. A właściwie o tym, jak owo życie zaczyna zanikać.

Sambuca di Sicilia to niewielkie miasteczko, znajdujące się w prowincji Agrigento na największej wyspie na Morzu Śródziemnym. W 2010 roku mieszkało w nim niewiele ponad 6 tysięcy osób, a zważywszy na kroki, które zostały podjęte przez jego władze, obecnie jest ich jeszcze mniej.

Widok na miasteczkoWidok na miasteczko Shutterstock

Ludzie, którym mieszkańcy Sambuca di Sicilia powierzyli funkcję sprawowania władzy nad miasteczkiem borykają się z tym samym problemem, który dotknął wiele innych włoskich miejscowości. Mowa o stałym odpływie mieszkańców, którzy głównie w poszukiwaniu pracy przenoszą się do większych ośrodków. Efekt? W miasteczku przybywa pustych domów, w których nie ma kto zamieszkać.

Sambuca di Sicilia sprzedaje domy za 1 euro

Władze Sambuca di Sicilia postanowili zatem sięgnąć po rozwiązanie, które ma sprawić, że ich mieścina znów zacznie tętnić życiem. Pomysł jest prosty – włodarze oferują możliwość nabycia domu w miasteczku za kwotę 1 euro. Podobnie jak w przypadku ofert ogłoszonych przez inne miasta borykające się z tym samym problemem, warunkiem jest zobowiązanie się, aby w ciągu 3 lat od kupna domu przeznaczyć minimum 15 tysięcy euro na jego remont. Włodarze Sambuca di Sicilia zaznaczają jednak, że ich oferta jest wyjątkowa – miasto w tym przypadku sprzedaje bowiem domy, których jest rzeczywistym właścicielem, a nie jedynie pośrednikiem w transakcji.

Kościół Chiesa del CarmineKościół Chiesa del Carmine Shutterstock

Jeśli ktoś marzy o niestandardowym odpowiedniku domku na działce, to opcja zdecydowanie warta jest rozważenia. Średnia temperatura na Sycylii wynosi bowiem od 15 stopni w styczniu do około 30 w sierpniu. I chociaż Sambuca di Sicilia nie znajduje się nad samym morzem, to do wybrzeża można dotrzeć w niespełna pół godziny jazdy samochodem.

Więcej o: