Najbezpieczniejsze miasta na świecie. W rankingu brak polskich akcentów

Brytyjska firma Economist Intelligence Unit przygotowała ranking najbezpieczniejszych miast na świecie. Na jego czele znalazło się Tokio, a najwyżej ocenione miasto europejskie - którym okazał się Amsterdam - zajęło pozycję tuż za podium.

EIU podczas tworzenia swojego zestawienia wzięła pod uwagę kilka czynników. Porównywano aspekty związane z czterema rodzajami bezpieczeństwa: cyfrowym, infrastrukturalnym, zdrowotnym i osobistym. Firma postanowiła przyjrzeć się bliżej sześćdziesięciu metropoliom z całego świata. Niestety, wśród nich nie znalazło się ani jedno miasto z Polski.

Azja najbezpieczniejsza

Panorama TokioPanorama Tokio Fot. Luke Ma / bit.ly/1GkC5RI / bit.ly/1mhaR6e / CC BY-SA 2.0)

No, może nie cała Azja, ale pierwszą trójkę okupują miasta położone na tym właśnie kontynencie. Na pierwszym miejscu uplasowało się Tokio, tuż za nim Singapur, a najniższy stopień na podium przypadł Osace. Autorzy raportu tłumaczą, że wysokie noty tych miast to zasługa przede wszystkim jakości opieki zdrowotnej, posiadanie dedykowanych zespołów odpowiedzialnych za walkę z przestępczością cybernetyczną, skuteczności policji oraz zabezpieczenia przed ewentualnymi katastrofami naturalnymi.

W Europie najbezpieczniej w Amsterdamie

VOLHA KAVALENKAVA 123RF

Holenderska stolica to najwyżej sklasyfikowane miasto ze Starego Kontynentu – przypadło jej czwarte miejsce. W czołowej dziesiątce znalazła się jeszcze jedna europejska metropolia w postaci Kopenhagi, która zajęła ósmą lokatę. Twórcy raportu twierdzą, że w Europie częściej niż w wymienionych wyżej miastach azjatyckich dochodzi do przestępstw związanych z naruszeniem prywatności oraz kradzieżą tożsamości – jeśli uda się zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowe, zapewne przełoży się to na wyższe lokaty w kolejnych rankingach.

Top 10 najbezpieczniejszych miast na świecie:

  1. Tokio (Japonia)
  2. Singapur (Singapur)
  3. Osaka (Japonia)
  4. Amsterdam (Holandia)
  5. Sydney (Australia)
  6. Toronto (Kanada)
  7. Waszyngton (USA)
  8. Kopenhaga (Dania)
  9. Seul (Korea Południowa)
  10. Melbourne (Australia)
Więcej o: