Najdłuższa piesza droga na świecie. Nikt dotąd jej nie przebył

Chociaż na mapie świata jest coraz mniej białych plam i miejsc, których nigdy nie odwiedził człowiek, to w temacie szeroko pojętej eksploracji świata nadal nie brakuje ciekawych wyzwań do podjęcia.

Jeśli chodzi o mierzenie się z naturalnymi wyzwaniami stworzonymi przez naturę, to ludziom udało się już naprawdę wiele – wspięliśmy się na najwyższą górę świata, dotarliśmy do najniżej położonego punktu na dnie oceanicznym, a sama podróż dookoła świata od dawna nie stanowi już wielkiego wyzwania. Wszystko jest kwestią czasu i odpowiednich środków.

Czego jednak ludziom jak dotąd nie udało się osiągnąć? Przebyć najdłuższego możliwego pieszego szlaku na świecie. O wytyczenie takowego pokusił się twórca popularnego kanału RealLifeLore, posiłkując się mapami Google. Zgodnie z jego obliczeniami najdłuższa droga umożliwiająca pieszą wędrówkę (a więc odbywająca się wyłącznie po wytyczonych drogach i unikająca chociażby promów, a także sztucznego przedłużania poprzez umyślne nadkładanie drogi) wiedzie z położonego w Republice Południowej Afryki miasta L’Algulhas do rosyjskiego Magadanu.

 

Zgodnie z wyliczeniami RealLifeLore droga ma długość 23 068 kilometrów, a suma zmian wysokości, które napotka się podczas jej pokonywania wynosi 123 000 metrów. Mapy Google podpowiadają, że pokonanie tego dystansu na piechotę zajmie 4 646 godzin, a więc 194 dni – oczywiście pod warunkiem maszerowania stałym tempem przez 24 godziny na dobę, co nie jest możliwe. Zakładając bardziej prawdopodobny wariant, w którym człowiek podejmujący się tego wyzwania pokonywałby 20 kilometrów dziennie, dotarłby do celu po 1 153 dniach, a więc ponad trzech latach. Oczywiście przy założeniu, że uda się bezpiecznie przejść przez jedne z najbardziej niebezpiecznych rejonów na świecie, takich jak Uganda (kraj z największą liczbą zachorowań na malarię), Sudan Południowy i Syria (czyli defacto strefy wojny), a także Syberia (niskie temperatury).

Cóż, nikt nie powiedział, że bycie pionierem w jakiejkolwiek dziedzinie jest łatwe.

Więcej o: