Najdłuższy lot w historii. Jak wpłynie na pasażerów i pilotów?

Uruchamiając połączenie pomiędzy Sydney i Nowym Jorkiem linia Qantas ma zamiar "przekroczyć ostatnią granicę w awiacji".

Największe miasta w Stanach Zjednoczonych i Australii dzieli w linii prostej niemal pół świata, a dokładnie 15979 kilometrów. W tym momencie podróż z jednego do drugiego wymaga co najmniej jednej przesiadki (najczęściej w Los Angeles lub San Francisco), przez co czas jej trwania wynosi około 20,5 godziny. Australijskie linie lotnicze Qantas chcą ten czas skrócić, eliminując konieczność zmiany środka transportu.

Ile trwa najdłuższy lot świata?

Technicznie wykonanie takiego lotu jest jak najbardziej możliwe, jednak przewoźnik nie chce ryzykować ewentualnego uszczerbku na zdrowiu pasażerów i zanim bilety na bezpośrednią podróż z Nowego Jorku do Sydney trafią do otwartej sprzedaży odbędzie się lot testowy. A właściwie odbywa się, bo Boeing 787-9 wystartował dziś rano z nowojorskiego lotniska imienia Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Do Sydney ma dotrzeć w niedzielę rano. Na pokładzie znaleźli się głównie pracownicy Qantas, ale również pracownicy dwóch australijskich uniwersytetów. Ich zadaniem jest monitorowanie kondycji pasażerów (cykli snu, poziomu melatoniny, apetytu). Również piloci mają być wyposażeni w urządzenia monitorujące ich stan. Różnica czasu pomiędzy wspomnianymi miastami to aż piętnaście stref czasowych, więc nikt nie lekceważy ewentualnych skutków jetlagu. Lot ma trwać około 19,5 godziny.

 

Najdłuższe loty na świecie

Jeśli testy się powiodą i pasażerowie nie będą się skarżyć na skutki długiej podróży, to połączenie Nowy Jork – Sydney na stałe zagości w ofercie Qantas, stając się tym samym najdłuższym na świecie. Obecnie to miano należy do lotów na trasie Singapur – Nowy Jork, realizowanych przez Singapore Airlines. Odległość między tymi miastami wynosi 15354 kilometry, a więc o 634 mniej, niż w przypadku Nowego Jorku i Sydney.

Linie lotnicze Qantas w 2019 roku zostały sklasyfikowane na 8. miejscu plebiscytu „World’s best airline” firmy Skytrax. Nagrody w owym konkursie są nazywane „Oscarami branży lotniczej”.

Więcej o: