W Norwegii powstała "najpiękniejsza toaleta na świecie"

Nawet miejsca o dość przyziemnym zastosowaniu mogą cieszyć oko, co udowodnili Norwegowie, tworząc Ureddplassen.

Jeśli wejdziecie w Google Maps i wpiszecie w tamtejszą wyszukiwarkę słowo "Ureddplassen", znacznik zaprowadzi was do niepozornego miejsca w środkowej Norwegii. Samochód Google ostatni raz przejechał tamtędy w 2010 roku, dlatego w Street View widzimy fragment ciągnącej się wzdłuż urokliwego wybrzeża drogi oraz niewielką zatoczkę. W najbliższej okolicy nie ma praktycznie nic - malutka miejscowość Mevik znajduje się w odległości 5 kilometrów. Ktoś jednak uznał, że warto w tym miejscu postawić publiczną toaletę. I to nie byle jaką!

UreddplassenUreddplassen materiały prasowe

Norwegowie postanowili bowiem nie iść na łatwiznę i zamiast postawić w tym miejscu ze 2-3 Toi-Toie, podeszli do zagadnienia zdecydowanie bardziej ambitnie. Stworzeniem projektu toalety zajęło się biuro Haugen/Zohar i trzeba przyznać, że wywiązało się ze swojego zadania znakomicie - obiekt w kształcie fali zgrabnie wkomponowuje się w krajobraz wody i fiordów. Zdanie "łączy funkcjonalność z estetycznym designem", po które tak często sięgają PR-owcy przeróżnych produktów, nie jest w tym przypadku jedynie pustym sloganem.

UreddplassenUreddplassen materiały prasowe

Nazwa "Ureddplassen" oznacza w wolnym tłumaczeniu "nieustraszone miejsce". Wzięła się ona od nazwy łodzi podwodnej "Uredd", która zatonęła w pobliżu podczas drugiej wojny światowej. W zatoczce znajduje się pomnik upamiętniający to wydarzenie. Jeśli zatem kiedykolwiek wybierzecie się w podróż wzdłuż norweskiego wybrzeża, koniecznie zatrzymajcie się w tym miejscu - i to niekoniecznie w przypadku "potrzeby".

Więcej o: