W Chinach powstał pierwszy na świecie poziomy wieżowiec

Konkurowanie na wysokość ze względu na ograniczenia wynikające z praw fizyki staje się coraz trudniejsze, więc architekci wymyślili inny sposób, aby zadziwić świat swoimi pomysłami. Efekt można zobaczyć w chińskim mieście Chongqing - tam właśnie powstał pierwszy poziomy drapacz chmur na świecie.

Patrząc na listę najwyższych budynków na świecie i i rok budowy każdego z nich można dojść do wniosku, że rywalizacja na tym polu jakiś czas temu się zatrzymała. Od momentu ukończenia budowy 828-metrowego Burj Khalifa w Dubaju (a stało się to w 2010) roku nikt nie postawił wyższego budynku. Nie zapowiada się na to, aby sytuacja miała ulec zmianie - drugi najwyższy budynek świata (Shanghai Tower, oddany pięć lat po Burj Khalifa) jest niższy o niemal 200 metrów.

The Crystal - pierwszy poziomy wieżowiec na świecie

Chińczycy postanowili podejść do sprawy inaczej - zamiast usiłować pobić wynik Burj Khalifa, postanowili wybudować... poziomy drapacz chmur! Budynek został nazwany The Crystal, a jego dwa krańce opierają się na tradycyjnie postawionych wieżowcach. Efekt z całą pewnością jest niecodzienny i przypomina nieco wyjątkowo nieudaną rozgrywkę w Tetrisa.

 

The Crystal jest częścią kompleksu Raffles City Chongqing - zespołu ośmiu budynków o łącznej powierzchni 1,12 miliona metrów kwadratowych. W środku znalazło się miejsce dla przestrzeni biurowej, mieszkalnej, hotelowej, usługowej i handlowej. Należy dodać, że miasto Chongqing jest jednym z największych w całych Chinach - aglomeracja liczy ponad 30 milionów mieszkańców.

Nie wiadomo, ile kosztowała budowa całego kompleksu. The Crystal zostanie oddany do użytku w 2020 roku.

Więcej o: