Autem i spacerem, raczej nie rowerem. Tak się przemieszczamy w trakcie pandemii

Zdecydowana większość z nas za najlepszy sposób transportu uważa obecnie auto. Równie często chodzimy. Rzadko jeździmy rowerem. Autobusów unikamy - choć nie tak bardzo, jak byśmy chcieli. Przyglądamy się wynikom ankiety.

Kross jest w trudnej sytuacji i planuje zwolnienie co czwartego pracownika. Przed ogłoszeniem tej informacji polski producent rowerów zlecił badania nastrojów społecznych względem tego środka transportu. No i wyniki rzeczywiście nie są bardzo optymistyczne.

Rower? Może, ale niekoniecznie

Wśród ponad tysiąca zapytanych przed miesiącem internetowo przez agencję Difference rodaków (można było zaznaczać kilka odpowiedzi) raptem 20-80 uważa, że dobrym wyborem jest autobus. Aż 700-800 postawiłoby na auto. Wyniki różnią się w zależności od pytania: “Czy w trakcie epidemii koronawirusa to środek bezpieczny” czy dobry. Rower i opcja spaceru wypadają podobnie, “na tak” jest połowa (“bezpieczny”) lub jedna trzecia (“dobry”) respondentów.

Jeszcze rzadziej w praktyce 

Tyle deklarowane poglądy i preferencje, w deklarowanej praktyce wychodzi na to, że... wszystkie środki transportu spadają, nic znacząco nie wzrasta. W porównaniu okresów “przed epidemią” do “obecnego” transport autem to wciąż trochę ponad 50%, niewiele mniej osób chodzi piechotą (spadek o 10%). Przed pandemią co czwarty respondent deklarował, że przemiesza się autobusem i \ lub rowerem. Teraz to 10 i 16 %. Tak, rower, o dziwo, też leci. 

Parki otwarte, rowery zamknięte

Liczba rowerów na ścieżkach i ulicach nie wzrośnie dzięki wypożyczeniom - stoją zablokowane trzeci tydzień. Przeciwko dalszemu zamrażaniu systemu “do odwołania” - zwłaszcza przy obecnym rozluźnianiu zasad - protestuje m.in. firma Nextbike (operator Veturilo). A w piśmie pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej do Ministerstwa Zdrowia czytamy: “Polska jest prawdopodobnie jedynym państwem w Europie, które na poziomie krajowym zakazało korzystania z tego rodzaju usługi. (...) Każdy rower pozwala na przemieszczanie się indywidualne i uniknięcie tłoku. (...) Zakaz w takim kształcie odbiera wielu alternatywę dla transportu zbiorowego”. I z tym ostatnim zdaniem nie można się nie zgodzić.

Poniżej graficzne opracowanie wyników ankiety:

Ankieta: 'Rower jako atrakcyjna alternatywa poruszania się w czasie epidemii koronawirusa'Ankieta: 'Rower jako atrakcyjna alternatywa poruszania się w czasie epidemii koronawirusa' grafika: Difference dla KrossWięcej o: