Czy pierwszej żonie zmarłego też składać kondolencje na pogrzebie?

Czy wdowie z pierwszego małżeństwa też składać kondolencje?

Czy wdowie z pierwszego małżeństwa też składać kondolencje? (fot. Shutterstock)

Czy na pogrzebie, na którym jest wdowa z pierwszego małżeństwa nieboszczyka, wypada również jej składać kondolencje?

Odpowiada Adam Jarczyński, dy-rek-tor ge-ne-ral-ny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety:

W przypadku składania kondolencji nie ma jednej sztywnej reguły, która ograniczałaby nas do najbliższych, a więc np. do żony i dzieci – ten krąg osób możemy potraktować jako minimum. Wyobraźmy sobie, że nasz znajomy przeżywa odejście swojego przyjaciela. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie (a co za tym idzie, nie będzie gafą), jeśli, pomimo braku formalnego powiązania pomiędzy nimi, wyrazimy nasze współczucie.
Jeżeli w ceremonii pogrzebowej bierze udział wdowa z pierwszego, drugiego i trzeciego małżeństwa, to sam fakt, że są obecne, jest już sygnałem, że przynajmniej kurtuazyjnie okazują szacunek zmarłemu. Jeśli wiemy, kto jest kim, możemy wziąć pod uwagę złożenie im kondolencji, choć osobiście złożyłbym je tylko wtedy, gdybym wiedział, jak dokładnie wyglądały relacje byłych małżonków. Jeżeli chcemy dopełnić pełnego protokołu, to nie zapominajmy o kolejności składania kondolencji – najpierw zwracamy się do obecnej żony, a w drugiej kolejności do byłej.
 

Zobacz także
  • Africa by Toto to play 'for all eternity' in Namib desert "Africa" Toto ma grać na pustyni przez wieczność
  • Nowości od Creative: Sound Blaster AE-9 i słuchawki Super X-FI Nowości od Creative: karta dźwiękowa Sound Blaster AE-9 i słuchawki Super X-FI
  • Igor Bloch - art concierge Hotelu Europejskiego Naprawdę jest taki zawód: Art concierge

Polecamy