Czy powiedzieć kobiecie, że schudła?

Czy wypada powiedzieć kobiecie, że schudła? Ostatnio tak powitałem koleżankę, sądząc, że to będzie komplement, tymczasem ona się obruszyła, że skoro tak mówię, to uważam ją za grubą.

Odpowiada Adam Jarczyński, dy-rek-tor ge-ne-ral-ny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety:

To zależy. Bliskiej znajomej, z którą mogę sobie pozwolić na poruszenie większości tematów i która sama się ze mną podzieliła decyzją związaną z chęcią zrzucenia
kilku kilogramów, bez wahania powiem, że widzę postępy pracy na siłowni i trzymam kciuki. Wydawałoby się, że fakt zrzucenia kilogramów, który zostanie odnotowany przez otoczenie sprawi nam przyjemność, bo w końcu taka jest z reguły intencja osoby komplementującej. Co w sytuacji, jeżeli jesteśmy chorzy, doświadczyliśmy dyskomfortowych sytuacji, których efektem jest właśnie utrata wagi? Wtedy komplementujący, niechcąco, wchodzi na bardzo grząski grunt.
Niektóre osoby, tak jak pańska koleżanka, również mogą odbierać komplement jako pewien sposób rozumowania: czyli widać było, że kiedyś byłam gruba, dlaczego on mi to teraz wypomina? Innymi słowy, chcąc dobrze, robimy źle. Zdecydowanie unikałbym takiego komentarza wobec osoby, której nie znamy albo znamy z windy.
Inni czują się niezręcznie, gdy na pierwszy plan w rozmowie, zagajeniu czy po prostu komplemencie brane jest pod uwagę ich ciało. Zaznaczę, że nie dotykam w ogóle wątku komentowania wyglądu drugiej osoby, które może zostać odebrane jako element molestowania seksualnego (bez względu na płeć). Znajomi dyplomaci, pracownicy organizacji międzynarodowych i kilku ekspatów, z którymi rozpocząłem pierwsze dni urlopu nad pięknym jeziorem Gopło, sami przyznają, że współcześnie wiele instytucji jest bezdusznych, nikt nie pozwoli sobie już na szczere okazanie swojego – zdrowego i taktownego, nieprzekraczającego dobrego smaku – uznania dla wyglądu, a wielu chciałoby to zrobić.
No dobrze – ktoś spyta – ale czy jest jakaś formuła, którą można wypowiedzieć i nie obawiać się konsekwencji? Tak, bezpiecznym komplementem będzie: „Kapitalnie wyglądasz” albo „Ostatnio jesteś bardziej energiczna”, a jeżeli koleżanka odpowie: „No tak, to dzięki zumbie, wzięłam się za siebie”, to mamy otwartą drogę do rozmowy.

Więcej o: