Kiedyś wyznacznikiem statusu społecznego była trzynastotomowa encyklopedia PWN stojąca na regale. Nigdy przez nikogo nie otwierana, kurzyła się tylko, ale mówiła wszystkim gościom - patrzcie tylko, pan tego domu kocha nie tylko pieniądze, kocha też wiedzę i mądrość. A poza wszystkim ładnie też
wyglądała.

Dziś już nie musisz udawać jajogłowego, bo na twojej półce pięknie będzie wyglądać historia twojej ulubionej drużyny. The Opus (z łac. "Dzieło") to seria książek opisujących kluby sportowe, osobistości i zjawiska. Na razie w sprzedaży dostępne są grube tomiszcza o Arsenalu Londyn, Manchesterze United, Celticu Glasgow, Tottenhamie, Maradonie, SuperBowl, Wimbledonie i Formule 1. Jak wyglądają i co w nich jest? Na przykładzie Arsenal Opus:
  • książka ma 850 stron, każda o powierzchni pół metra kwadratowego
  • waży ponad 30 kg
  • zawiera też 4 wkładki rozkładające się do rozmiaru 0,5x2 metry!
  • jest ręcznie szyta i oprawiona w skórę oraz zapakowana w pudełko pokryte jedwabiem
  • opisuje historię klubu od 1913 do 2006 r., zawiera ekskluzywne wywiady i zdjęcia, w tym niepublikowane dotąd nigdzie indziej fotografie archiwalne.


Cena książki - jedyne 3 tys. funtów. Jeśli oczywiście wybierzesz tę tańszą wersję, w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy. Bo możesz też zdecydować się na wydanie specjalne, dostępne jedynie w liczbie 500 sztuk. Książka podpisana przez Arsene'a Wengera, Dennisa Bergkampa, Boba Wilsona, Davida Seamana, Liama Brady'ego, Charliego George'a, Franka McLintocka, George'a Grahama, Iana Wrighta, Thierry'ego Henry'ego, Patricka Vieirę i Tony Adamsa kosztuje banalne 4250 funtów.

Aha, gdyby żona/dziewczyna/kochanka suszyła ci głowę, że wyrzucasz pieniądze w błoto, musisz ją udobruchać Opusem poświęconym Vivienne Westwood. To taka projektantka mody. Cena książki: 1400 funtów.

Opus