Istnieją trzy podstawowe rodzaje sportów rolkarskich. Pierwsza i najbardziej popularna kategoria to jazda rekreacyjna (dla nieco bardziej zawansowanych - fitness). Druga to jazda szybka, trzecia - agresywna.

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, który typ jazdy wybierasz - jeśli to twój pierwszy kontakt z rolkami, raczej nie próbuj jazdy szybkiej lub agresywnej. Zacznij od opanowania podstawowych umiejętności i kup rolki do jazdy rekreacyjnej. Możesz dobrać odpowiednie łożyska, wielkość i twardość kółek, co ma wpływ na jakość, szybkość i komfort jazdy. Nie kieruj się wyłącznie ceną. Rolki tanie (ok. 200 zł) tak naprawdę raczej nie nadają się do uprawiania tego sportu. Ucząc się na najtańszych modelach, możesz się tylko zrazić - rolki będą niewygodne, szybko okaże się, że kółka się nie kręcą, i będziesz musiał nieźle się namęczyć, żeby wprowadzić je w ruch. Stracisz całą przyjemność z jazdy. Koniecznie zwróć uwagę na but - musi być wygodny i idealnie dopasowany, bo cały ciężar ciała obciąża stopy. Nie powinno być żadnego luzu, bo trudno wtedy będzie ci sterować rolką. Natomiast buty zbyt ciasne będą uwierać (ale pamiętaj, że but trochę się rozchodzi po kilku przejażdżkach). W każdym dobrym sklepie rolkarskim powinna być miarka - sprawdź nią dokładny wymiar stopy w skarpecie i dopiero wtedy proś sprzedawcę o konkretny model. Warto zwrócić uwagę na niektóre technologiczne udoskonalenia, np. anti-shock (zapewnia amortyzację) czy klima fit (oddychające wkładki, dopasowujące się do kształtu stopy), które ułatwiają i uprzyjemniają jazdę. Wygląd rolek powinien być ostatnim kryterium przy zakupie.

 

 

Postawa to podstawa

 

Po założeniu rolek pamiętaj o po-chyleniu tułowia do przodu i lekkim zgięciu nóg w kolanach oraz trzymaniu rąk przed sobą. Dzięki temu nie utracisz równowagi, a jeśli nawet przewrócisz się, polecisz do przodu i będziesz mógł podeprzeć się dłońmi - to bezpieczniejsze niż wywrotka na plecy. Ze względu na dynamiczny charakter sportu i sporą szybkość podczas jazdy, trzeba zachować ostrożność. Nie szarżuj, pamiętaj o dopasowaniu prędkości do rodzaju nawierzchni, ukształtowania terenu i ruchu. Dopóki nie opanujesz dobrze jazdy i hamowania, wybieraj miejsca, w których nie ma pieszych i samochodów. Uważaj na psy - są dużym problemem nawet dla wytrawnych rolkarzy, bo często wbiegają wprost pod rolki.

 

 

Hamuj!

 

Zanim nauczysz się jeździć, musisz umieć hamować. Na początku najprościej będzie skorzystać z fabrycznie zamontowanego hamulca. To kawałek twardej gumy na jednym z butów. Aby zahamować, podnieś przód buta i dociśnij stopę. W miarę doskonalenia techniki jazdy ten kawał gumy będzie jednak coraz bardziej przeszkadzał w manewrach. Wtedy dobrze jest wykorzystać technikę "T-stop". Polega ona na przeniesieniu ciężaru ciała na jedną nogę, dostawieniu prostopadle z tyłu drugiej stopy i dociśnięciu jej do podłoża.

Rolki to sport dla wytrwałych. Na początku musisz być przygotowany na nieuniknione upadki. Nie zniechęcaj się jednak. Ćwicz regularnie - szybko okaże się, że rolki niemal jadą same, bez specjalnego zaangażowania z twojej strony. Odpowiednie wyczucie, balans ciała i harmonia ruchów sprawią, że jazda będzie czystą przyjemnością i nie zmęczy cię tak jak na początku.

Rolki to nie tylko świetna zabawa, ale też dobry pomysł na rozwój fizyczny. Podczas jazdy zaangażowane są wszystkie partie mięśni - nogi, mięśnie brzucha, obręcz barkowa i ręce. W dodatku ten sport jest bezpieczniejszy od biegania, bo nie obciąża stawów.

 

 

 

Profile kółek do różnych typów rolek

 WARSTWY

 

REKREACYJNE

Rolki tego rodzaju nie są zbyt szybkie ani zwrotne. Przede wszystkim mają zapewnić bezpieczeństwo i komfort początkującym. Kółka o średnicy maks. 74 mmi twardości 82A. Łożyska ABEC-3 (im wyższy numer w oznaczeniu łożysk,tym szybciej kręcą się kółka).

 

DO JAZDY SZYBKIEJ

Rolki dla tych, którzy dobrze czują się przy większych prędkościach. Te modele mogą mieć buty wysokie lub niskie. Kółka od 80 mm do 100 mm. Twardość od 80A do 85A (im wyższy numer, tym twardsze). Łożyska od ABEC-5 wzwyż. Szyna aluminiowa. Hamulec rzadko w zestawie.

DO JAZDY AGRESYWNEJ

Rolki dla miłośników skoków, jazdy po pooręczach oraz dla bywalców skateparków. Z reguły masywne - muszą chronić kostkę przed kontuzjami. Kółka małe: od ok. 50 mm do 62 mm. Twardość od 88A do 101A (50R). Łożyska od ABEC-3 wzwyż. Najlepiej: kółka 56 mm/88A i łożyska ABEC-5.

 

 

 

ROLKI REKREACYJNE

 

 

rossignolk2 exo3.0salomon siam 7.0

ROSSIGNOL FT5
rozmiary: 39-46
cena: 479 zł

K2 EXO 3.0
rozmiary: 39-46
cena: 349 zł

 

SALOMON SIAM 5.0
rozmiary: 35-43
cena: 549 zł

 
 

 

 

salomon siam 5.0 K2 VELOCITY K2 SOUL

 

SALOMON SIAM 5.0
rozmiary: 35-43
cena: 399 zł

 

K2 VELOCITY 4.0
rozmiary: 39-46
cena: 459 zł

 

K2 SOUL 7
rozmiary: 39-46  
cena: 579 zł

 

 

 

K2 EXO SALOMON MOTION 9.0 ROLLERBLADE ASTRO 6

 

K2 EXO 6.1
rozmiary: 38-48
cena: 599 zł

 

SALOMON MOTION 9.0
rozmiary: 38-48
cena: 749 zł

 

ROLLERBLADE ASTRO 6
rozmiary: 38-49
cena: 629 zł

 

 

 

ROLLERBLADE ASTRO 4  ROLLERBLADE CROSSFIRE 4DROLLERBLADE GEO II

 

ROLLERBLADE ASTRO 4
rozmiary: 38-49
cena: 549 zł

 

ROLLERBLADE CROSSFIRE 4D
rozmiary: 38-49
cena: 839 zł

 

ROLLERBLADE GEO II
rozmiary: 38-49
cena: 399 zł

 

 

 

 

ROLKI DO JAZDY SZYBKIEJ

 

 

K2 RADICAL 90 SALOMON PILOT 100 PRO

 

K2 RADICAL 90
rozmiary: 39-48
cena: 979 zł

 

SALOMON PILOT 100 PRO
rozmiary: 37-48
cena: 1099 zł

 

 

 

 

ROLKI DO JAZDY AGRESYWNEJ

 

 

SALOMON CROSSMAX 3V SL  SALOMON STI VINNY MINTON SALOMON CROSSMAX S-LAB2

 

SALOMON CROSSMAX 3V SL
rozmiary: 37-48
cena: 799 zł

 

SALOMON STI VINNY MINTON
rozmiary: 37-46
cena: 799 zł

 

SALOMON CROSSMAX S-LAB2
rozmiary: 37-48
cena: 999 zł

 

 

 

 

Gdzie jeździć?

 

Uprawianie rolkarstwa w Polsce jest dużym wyzwaniem. Poza kilkoma miejscami, bardziej zaadaptowanymi przez rolkarzy niż stworzonymi dla nich (np. Malta w Poznaniu, Agrykola w Warszawie), nie ma gdzie jeździć. Są niby ścieżki rowerowe, ale jazda po nich ma dwa minusy. Po pierwsze, łatwo narazić się cyklistom. Po wtóre, w większości przypadków ścieżki są z kostki, po której da się jechać - ale nie należy to do przyjemności, nawet jeśli masz rolki z amortyzatorem wstrząsów.

Inaczej niż w innych krajach, polskie parki, które mają świetne warunki do jazdy na rolkach, mają często tabliczki zakazujące tej rozrywki. Z kolei na ulicach rolkarze traktowani są przez kierowców podobnie jak piesi czy rowerzyści - jako zbędni uczestnicy ruchu, których należy zniechęcić do korzystania z ulic. Trzeba wiele uporu, aby uprawiać ten sport w Polsce. Zupełnie inaczej jest za granicą. Idealnym terenem miejskim do jazdy jest Londyn. Przez trzy tygodnie przejeździłemto miasto zarówno po chodnikach, jak i jezdniach. Bodaj najfajniejszym terenem jest alejka wzdłuż Tamizy - po obu jej stronach. Rolkarze nie wzbudzają tam takiej niechęci jak w Polsce. Chodniki są równe, a przy przejściach dla pieszych znajdują się pochylnie, dzięki którym nie trzeba zeskakiwać z chodnika. Dobre są też tzw. "bus lines" - brązowe fragmenty jezdni przeznaczone teoretycznie tylko dla autobusów. Wjazd samochodu osobowego jest karany surowym mandatem - ale motocykliści, rowerzyści i rolkarze skwapliwie korzystają z "bus lines".

 

 

 

Ochraniacze

 

Przede wszystkim należy pamiętać o częściach ciała najbardziej narażonych na upadek i kontuzje. Zawsze zakładaj ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstek. Ważnym elementem jest też kask na głowę, bo upadki na rolkach mogą być bardzo niebezpieczne. Często przy utracie równowagi rolki błyskawicznie uciekają spod jeżdżącego i kończy się uderzeniem głową o ziemię. Dobrym rozwiązaniem uniwersalnym będzie zakup tzw. pancerza, który na przewiewnej siatce ma zamocowane naramienniki, nałokietniki i tzw. żółwia chroniącego kręgosłup.

 

 

ROLLERBLADE PRO ROLLERBLADE PRO ROLLERBLADE PRO

 

ROLLERBLADE PRO ochraniacze cena 89,90 zł  za komplet

 

 

ROLLERBLADE LUX ROLLERBLADE LUX ROLLERBLADE LUX

 

ROLLERBLADE LUX ochraniacze cena 144,90 zł  za komplet

 

 

ROLLERBLADE GRAND ROLLERBLADE GRAND ROLLERBLADE GRAND

 

ROLLERBLADE GRAND ochraniacze cena 99,90 zł  za komplet

 

 

 

 

 SALOMON kask          K2 plecak

 SALOMON kask
cena: 120 zł

 

K2 plecak
cena: 139 zł

 

 

Dodatkowe wyposażenie

 

Planując dłuższą jazdę, należy pamiętać o uzupełnianiu płynów. Można kupić plecak z bukłakiem na wodę i rurką, taki jak dla biegaczy i rowerzystów. Należy tylko zwrócić uwagę, żeby plecak dał się stabilnie umocować - w przeciwnym razie będzie w trakcie jazdy kołysał się na boki, obcierając plecy i powodując utratę równowagi. Dobrym rozwiązaniem jest też specjalny pas z kieszenią na bidon.

 

 

tekst | piotr ciupiński