Spośród setek darmowych i komercyjnych programów wyłowiliśmy te praktyczne, rozrywkowe oraz kompletnie nieprzydatne, za to pozytywnie zakręcone. Software sprawdzaliśmy z myślą o aparatach wyposażonych w najpopularniejszą wersję systemu operacyjnego Symbian - s60v3. Większość działa także na wyższej wersji platformy. Za miesiąc sprawdzimy, co czyha na iPhone'a.

 

 

Symabook - Freeware

 

Nie masz dostępu do komputera, a chcesz napisać coś na Facebooku, dodać zdjęcia albo poczatować ze znajomymi? Instalując Symabooka, uzyskasz dostęp do swojego profilu przez całą dobę. Kiedy pracowaliśmy nad tekstem, aplikacja była dostępna wyłącznie na s60v5, ale trwają prace nad wersją na poprzednią odsłonę Symbiana.

 

 

www.symarctic.com/beta

Xlator - Freeware

 

Kilkanaście słowników (pomocnych w tłumaczeniach, jak i ułatwiających zgłębienie zasad języka ojczystego) plus Epedia - podręczna encyklopedia zawierająca ponad 100 tys. haseł. A bazy cały czas się powiększają! Do ściągnięcia takie ciekawostki, jak stopklatkowy katalog filmów czy słownik do gier typu "Scrabble".

 

www.inhand.pl

 

 

 

 

Mobbler - Freeware

 

Klient Last.fm dla urządzeń mobilnych, czyli lek na wszelkie cierpienia ludzi uzależnionych od muzyki. Jeśli na co dzień lubisz "scrobblować" na pececie czy laptopie, z łatwością odnajdziesz się w Mobblerze, słuchając ulubionego gatunku lub radia. Tylko jak w przypadku YouTube'a (patrz strona obok) - miej na uwadze koszt transferu danych.

 

 

www.code.google.com/p/mobbler

Google Maps - Freeware

 

Masz darmowy pakiet danych w abonamencie u operatora? No to wypad narciarski w polskie góry obejdzie się bez nieporęcznych map. Trzeba tylko wyznaczyć trasę i podążać za wskazówkami. Dzięki najnowszej wersji programu zsynchronizujesz miejsca zaznaczone w komputerze z tymi, które "ogwiazdkowałeś" w komórce.

 

www.google.com/mobile

 

 

 

SmartMovie - 21 euro

 

Program do odtwarzania plików wideo (AVI, FLV, 3G, MP4V). Reguluje jasność i kontrast obrazu, a w razie problemów z plikiem potrafi zsynchronizować obraz z dźwiękiem. Przy konwertowaniu filmów na komórkę pomocny okaże się dołączony w zestawie SmartMovie Converter. Jeśli chcesz zaoszczędzić, poszukaj w sieci darmowego DivX Mobile Playera.

 

www.lonelycatgames.com

YouTube - Freeware

 

Najpierw program zapyta, czy pozwalasz na odbieranie i wysyłanie danych - i lepiej się dwa razy zastanów, jeśli nie korzystasz z darmowego Wi-Fi. W głównym panelu do dyspozycji są trzy opcje: wyszukiwanie, najpopularniejsze wideo, twoje konto. Podobnie jak w "dużym?

YouTubie filmiki można oceniać, oznaczać, dodawać do ulubionych etc.

 

www.google.com/mobile

 

 

 

 

QuickOffice - 19 dol.

 

Podręczny pakiet najpopularniejszych aplikacji biurowych. Umożliwia tworzenie i edycję dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji multimedialnych - zupełnie jak w pakiecie MS Office. Zadziwiająca liczba funkcji i rozwiązań ułatwiających pracę z dokumentami. W telefonie biznesowym sprawdzi się idealnie.

 

www.quickoffice.com

ProfiMail - 20 euro

 

E-mail zawsze przy tobie. Intuicyjny w obsłudze klient pocztowy przeznaczony na urządzenia przenośne, z bogatym zestawem narzędzi, m.in. książką adresową i menedżerem plików. Dopina i czyta załączniki - ma wbudowaną przeglądarkę grafiki, dokumentów tekstowych oraz archiwów ZIP. No i obsługuje więcej niż jedno konto.

 

www.lonelycatgames.com

 

 

 

 

HandyWi - Freeware

 

Z tą aplikacją namierzenie najlepszego Wi-Fi nie będzie żadnym problemem. W zależności od ustawień HandyWi wyłapuje sieci otwarte i te zaszyfrowane - o czym informuje odpowiednim sygnałem. Poza tym podaje dokładne informacje o hotspotach w zasięgu komórki, a kiedy wykryje sieć o mocniejszym sygnale, automatycznie się na nią przełącza.

 

www.handywi.com

Shazam iD - 2 funty/mies.

 

Ile razy próbowałeś przypomnieć sobie tytuł piosenki, którą słyszałeś w radiu? I jak często się irytowałeś, nie mogąc zidentyfikować utworu? Z pomocą nadchodzi Shazam iD. Program nagrywa fragment piosenki, po czym łączy się z bazą i po chwili... bingo! Na ekranie pojawia się informacja o kompozycji, a ty już nie musisz się stresować z powodu czarnych dziur w pamięci.

 

www.shazam.com

 

 

 

Kaspersky Mobile Security - 115 zł

 

Jeśli nie zgadzasz się z przeciwnikami symbianowych antywirusów, którzy twierdzą, że szkodników jest ledwie kilku i grasują w Chinach, wybierz tę aplikację. Skanuje przychodzące połączenia i wiadomości, ma filtr antyspamowy i firewalla, a kiedy telefon zostanie skradziony, pozwala go zablokować i usunąć zapisane dane.

 

www.kaspersky.pl/kaspersky_mobile_security

Rock'n'Scroll - 10 euro

 

Gratka dla użytkowników telefonów z czujnikiem ruchu (zwanym też akcelerometrem). Postronny obserwator może stwierdzić, że znęcasz się nad komórką... Aby poruszać się po menu, grze, galerii zdjęć czy e-booku, wystarczy bowiem odpowiednio (góra-dół, prawo-lewo) odchylać telefon. A jak wejść w wybraną aplikację lub funkcję? Trzeba po prostu potrząsnąć komórką!

www.keynetik.com

 

 

 

 

Calcohol - Freeware

 

Piłeś, nie jedź! Lepiej odpal aplikację, dzięki której dowiesz się, ile jeszcze czasu potrzebuje twój organizm, by całkowicie rozłożyć spożyty alkohol. Komórkowy alkomat nie zastąpi co prawda policyjnego, ale dzięki czytelnym wykresom uzmysłowi, że zamiast jazdy na podwójnym gazie bardziej wskazana będzie drzemka.  Na zdrowie!

 

www.sourceforge.net/projects/calcohol

Palringo - Freeware

 

Pamiętasz Mirandę - komunikator internetowy, dzięki któremu można było pogadać z użytkownikami Gadu-Gadu, Tlenu czy Jabbera? Teraz - za sprawą Palringo - twój telefon zmieni się w potężne centrum komunikacji. Aplikacja obsługuje także Google Talk i Facebook Chat. Można wysyłać zdjęcia i wiadomości głosowe.

 

www.palringo.com

 

 

 

 

Opera Mobile - Freeware

 

Wbudowana przeglądarka nie zaspokaja oczekiwań? Sięgnij po Operę Mobile 10. Wprowadzona niedawno na rynek, odmieniona wizualnie najnowsza wersja stawia na dynamikę i efektywność - umożliwia przeglądanie w kartach, ma opcję szybkiego wybierania twoich ulubionych witryn oraz menedżer haseł. I po co komu netbook?

 

www.opera.com/mobile

irRemote - 20 euro

 

Pilot do telewizora odmówił posłuszeństwa po upadku? W tym do odtwarzacza DVD wyczerpały się baterie? Nic straconego - wystarczy zainstalować wykorzystującą podczerwień aplikację irRemote i wprowadzić do komórki kody poszczególnych pilotów, by sterować nie tylko urządzeniami audio-wideo, lecz także klimatyzacją, oświetleniem etc.

irremote.psiloc.com

 

 

Tekst: Michał Karpa

Zdjęcia: Shutterstock, archiwum redakcyjne (montaż)

 

Czytaj w Znam.to: Szybki, tani, niezawodny...pendrive

Zobacz też na Logo24:

 

Przenośne konsole siódmej generacji i najnowsze komórki zapewniają rozrywkę podczas długich podróży.Takich ekranów, takich gier (a często i takich cen) nie powstydziłyby się "prawdziwe" komputery.

Telefon to jeden z najbardziej pożądanych prezentów świątecznych. U nas każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakiej komórki poszukuje statystyczny Kowalski? Taniej i funkcjonalnej, oczywiście. Królują nokie, ale to srebrny koń samsung wyskoczył na pierwsze miejsce. Przedstawiamy dziesięć najpopularniejszych modeli na rynku według statystyk porównywarki cen skapiec.

Jako komentarz vox populi. Czyli głos internautów.